Następca znanego od kilku lat w Macach portu Thunderbolt 3 właśnie został oficjalnie zaprezentowany. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jego specyfikacja będzie zawierać USB4 i nadal zmieści się w gniazdku USB-C, ale maksymalna prędkość transmisji nie wzrośnie. Jednak i tak może być szybszy.
Uwaga: Apple potwierdza: Thunderbolt będzie w Macach z Apple silicon!
Choć pełna przepustowość jest bez zmian, czyli pozostanie na poziomie 40 Gb/s, to dwukrotnie wzrastają wymagania co do minimalnej wydajności PCIe, z której może skorzystać kontroler Thunderbolt 4. Teraz będzie to 32 Gb/s, a dla standardu 3 wystarczało 16 Gb/s. Również podwoi się liczba obsługiwanych strumieni. Pozwoli to na instalowanie w dockach nawet 4 portów Thunderbolt.
Ważną informację jest to, że certyfikacja Thunderbolt 4, będzie zawierać także certyfikację USB4. To znaczy, że każdy port oznaczony jako Thunderbolt 4 będzie zgodny z USB4. Niestety nie odwrotnie.
Również podwojone zostają minimalne progi, co do obsługi monitorów. Standard z numerem 4 wymaga obsługi dwóch monitorów 4k lub jednego 8k. W wymaganiach pojawią się też te dotyczące zasilania. Przynajmniej jeden port Thunderbolt musi obsługiwać ładowanie (zasilanie) komputera.
Co do bezpieczeństwa, to tu też są zmiany. Nie dostaną certyfikacji urządzenia i kontrolery, które nie zaimplementują ochrony Intel VT-d based DMA.
Pozostając przy certyfikacji, Intel zapewnia, że będą certyfikowane również implementacje Thunderbolt 4 niebazujące na układach Intela, choć te będą dostarczane do producentów już niebawem. Nowa seria układów nosi oznaczenie 8000. Składają się na nią JHL8540 i JHL8340 dla komputerów oraz JHL8440 dla urządzeń peryferyjnych. Certyfikacja rozwiązań niepochodzących od Intela sugeruje, że Apple może Thunderbolt 4 zastosować w Macach z Apple silicon.
Nowością związaną z Thunderbolt 4 jest standardowy 2-metrowy kabel, który uzupełni ofertę 0,2 i 0,5-metrowych. Oczywiście wersja czwarta jest zgodna z poprzednimi, a w przypadku Thunderbolt 3 nie będzie wymagać żadnych adapterów.
Intel w informacji prasowej podał, że jesienią pojawią się pierwsze komputery PC i Mac z Thunderbolt 4. Mam cichą nadzieję, że Apple zdecyduje się zaimplementować ten standard, choćby w celu zachowania kompatybilności z niezbyt tanimi akcesoriami posiadanymi już przez użytkowników komputerów Apple. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej na czas jakiś z Apple silicon nie da się używać eGPU na Thunderbolt, nawet gdy taki interfejs w komputerach będzie.
Więcej: Thunderbolt 4 Intel
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.