^
Powiadomienie o szczekaniu psa iOS 14

iOS 14: Powiadomienia o dźwiękach, czyli nie myl przyczyny ze skutkiem

Jaromir Kopp

24 czerwca 2020

W iOS 14 jest mnóstwo nowych fajnych drobiazgów. Część z nich dotyczy dostępności, czyli są to funkcje mające ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z takich funkcji są powiadomienia o dźwiękach.

„Odtwórz szczekanie psa, gdy usłyszysz pukanie do drzwi”

Na taką i podobne funkcje realizowane za pomocą Skrótów, miało ochotę wielu z nas, gdy dowiedzieliśmy się o nowej funkcji w Ustawieniach dostępności.

Jeżeli macie już iOS 14 (nie polecam jeszcze choćby z powodu problemów z transmisją danych), to wchodząc w Ustawienia > Dostępność (kategoria Słuch) > Rozpoznawanie dźwięku, znajdziecie możliwość wyświetlania powiadomień, gdy iPhone usłyszy odgłosy ognia, syrenę alarmową, szczekanie psa, pukanie do drzwi i wiele innych dźwięków. Funkcję przetestowałem za pomocą moich 4 psów, które dzielnie szczekały, powodując pojawianie się powiadomień na iPhone i zegarku.

Hurra! Napiszemy fajne automatyzacje!

Niestety… kilka osób pomyliło funkcje załączające działanie powiadomień o dźwiękach z „wyzwalaczem”. Jest to o tyle dziwne, że wyzwalacze automatyzacji w Skrótach mają specjalną zakładkę „Automatyzacje”, a te będące w „Moje skróty” trzeba uruchamiać ręcznie lub głosowo. No i chytry plan spełzł na niczym.

To jest rzeczywiście dla niesłyszących

Niestety te powiadomienia służą, przynajmniej na razie tylko do informowania osoby niesłyszącej, że w jej otoczeniu wystąpiły wskazane w ustawieniach dźwięki. Nie da się pod te powiadomienia podpiąć automatycznie wykonywanych skrótów. Być może się do zmieni.

Zaglądajcie do zakładki Automatyzacje w aplikacji Skróty po pojawieniu się nowych bet. Mam nadzieję, że kiedyś da się z tymi powiadomieniami jakiś Skrót spiąć, bo potencjał jest ogromny, ale nie liczę na to specjalnie w iOS 14.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy