^
iOS 14 ikona

iOS 14, czyli sympatyczne drobiazgi

Jaromir Kopp

25 czerwca 2020

W każdej nowej wersji iOS są zmiany od razu widoczne i takie, które „wychodzą w praniu”. Teraz właśnie chcę napisać kilka słów o tej drugiej kategorii nowości. Oczywiście to tylko te, które zauważyłem do tej pory i doceniłem, a moja spostrzegawczość jest niestety bardzo słabo wykształcona.

Minipowiadomienia

Zaskoczyła mnie wielkość, a w zasadzie „niewielkość” powiadomień systemowych. Dodatkowo pojawiają się one w przypadku wystąpienia zdarzeń, o których wcześniej iOS nas nie informował. Do tej drugiej kategorii zaliczają się powiadomienia o podłączeniu niektórych urządzeń np. Bluetooth.

Minipowiadomienia iOS 14

Nagrywanie ekranu z dźwiękiem z mikrofonu

Podczas nagrywania ekranu można włączyć rejestrację dźwięków z mikrofonu. Jest to spore ułatwienie, jeżeli do wideo chcemy dodać własne wyjaśnienie, bez konieczności uciekania się do montażu i dogrywania ścieżki. Niestety, gdy system też chce mieć dostęp do mikrofonu, np. gdy dyktujemy tekst, to na nagraniu jest cisza.

Przed nagraniem możemy również zdecydować, gdzie zostanie ono umieszczone po zakończeniu. To kolejna nowość iOS 14 związana z możliwością zastąpienia systemowej aplikacji inną, jako główną dla danego rodzaju danych.

Nagrywanie ekrau z dźwiękiem, obraz w obrazie iOS 14

„Obraz w obrazie”

Nie spodziewałem się, że na niezbyt jednak wielkim ekranie iPhone’a ta funkcja tak się przyda i to nie tylko przy podglądzie kamer HomeKit.

App Library

Fajne rozwiązanie, niestety dość skrzętnie ukryte za ostatnim ekranem z aplikacjami. Na górze znajdziecie sugerowane przez system aplikacje, ostatnio dodane, a niżej programy z podziałem na kategorie. W grupach pojawiają się trzy propozycje i czwarta ikonka, pod którą czai się cała reszta z danej kategorii. Dodatkowo działa wyszukiwanie po nazwach i kategoriach oraz lista alfabetyczna.

Baner dla połączeń przychodzących

O tym już pisałem, ale jest to tak długo wyczekiwana zmiana, że warto znów ją przypomnieć. Powiadomienia o połączeniach pojawiają się na górze ekranu i w końcu nie przysłaniają całości.

Zmiana rozdzielczości i FPS-ów bezpośrednio w aplikacji aparatu

To nie jest niespodzianka dla wszystkich, ale posiadacze starszych urządzeń, jak ja ucieszą się z możliwości zmiany rozdzielczości i parametrów nagrywania wideo wprost w aplikacji Aparat.

Zmiana rozdzielczości w Aparat iOS 14

Odbicie lustrzane zdjęć typu selfie

Czasem irytowało mnie lustrzane odbicie podczas robienia zdjęć przednim aparatem. Teraz można je wyłączyć od razu w ustawieniach Aparatu.

Słownik polsko-angielski

W końcu jakaś nowość, która wiąże się z naszym językiem. Oczywiście nadal, zamiast Siri będziemy używać Emmy, ale możemy już w iOS i macOS korzystać ze słownika polsko-angielskiego (i odwrotnie). Nie należy mylić tego z aplikacją Tłumacz. Ta niestety raczej szybko nie zacznie obsługiwać naszego języka.

Jak wspomniałem to tylko garstka z setek udoskonaleń. Warto pamiętać, że ogromna ich ilość pojawi się dopiero wraz z aplikacjami, których deweloperzy zaadaptują nowe możliwości. Na to trzeba będzie poczekać do jesieni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Staszek

  gdy używamy kamerki – 'świeci’ się u góry kropeczka – że camera działa
  gdy używamy mikrofonu – „świeciĺ się u góry pomarańczowa kropeczka – że microfon działa 🙂

 2. Kacper

  Nagrywanie ekranu z dźwiękiem z mikrofonu – ta opcja jest tez w iOS 13 🙂 wystarczy użyć 3D touch lub przytrzymać dłużej przycisk nagrywania ekranu w control center i tam włączyć mikrofon

 3. Dawid

  Jak działa ten słownik polsko-angielski?
  Poza tym, fajne dodatki – nareszcie zmiany ustawień bezpośrednio w apce aparatu