^
Hello Emma

Hello Emma! Poznajcie „polską Siri” zrobioną przez Czecha

Jaromir Kopp

18 czerwca 2020

Z polską Siri jest jak z poszukiwaniem Świętego Graala. Być może kiedyś się znajdzie. Jednak do tego czasu możemy cieszyć się z rozwiązania stworzonego w Czechach przez Davida Becka. Jego Emma, choć nie jest Siri i ma sporo ograniczeń, to w kilku kwestiach przerasta oryginał i można z nią porozmawiać po polsku!

Hello Emma, asystent głosowy napisany w Skrótach

Wielu z Was może się zdziwić lub wręcz wzdrygnąć, że coś, co całkiem przyzwoicie zastępuje „sztuczną inteligencję” Siri, napisano Skrótach. Jednak dzięki temu Emma ma znacznie lepszy dostęp do funkcji i aplikacji systemowych. Jeżeli zaś, sprawdzi się, jak skomplikowane i rozbudowane są to Skróty (niektóre mają ponad 1500 kroków), ogromne możliwości Emmy przestaną dziwić. Poniżej wymieniam tylko kilka z nich.

Co potrafi Emma (kilka przykładów)

Emma potrafi ustawić budzik, wykonywać obliczenia, uruchamiać nawigację, ustawiać minutnik, wyszukiwać utwory w Apple Music po tytule, a nawet tekście i to w jednym z kilku języków. Emma przeszukuje YouTube, wybiera połączenia, pomaga zaplanować zakupu i listy zadań z przypomnieniem o godzinie, czy miejscu. Dodaje i przeszukuje Notatki, steruje głośnością. Oczywiście przygotować i wysłać SMS Emma też potrafi i to bez „dotykania ekranu”! Emma do Kalendarza dodaje spotkania z opisem, miejscem i ew. telefonem oraz przeszukuje iCala, wyczytując plan zadań. Potrafi również nawigować do miejsca opisanego w zadaniu. Bardzo interesujące są funkcje wstawiania. Można wstawić tekst ze schowka, wstawić symbol (np. emotikony), wstawić adres czy telefon z kontaktów. Takie drobiazgi jak włączanie i wyłączanie trybu Nie przeszkadzać, zmianę głośności i jasności, czy sprawdzanie prognozy pogody i opowiadanie dowcipów to też nic trudnego dla Emmy. Bardziej wyrafinowane są tłumaczenia z różnych języków (polski oczywiście jest na liście) oraz dyktowanie w kilku językach — z tym ma spory problem oryginalna Siri. Jak wspomniałem to tylko mały fragment możliwości.

Jak mogę pomóc - Hello Emma

Emma potrafi wykonać ponad 7000 poleceń!

Nie podjąłem się samodzielnego policzenia ich, ale nie mam podstaw, aby wątpić w zapewnienia autora Emmy Davida Becka. Wraz z wariantami poleceń na pewno taka liczba się uzbiera.

Emma działa na zasadzie słów kluczowych, dlatego, aby uzyskać najlepszą współpracę z asystentką zza południowej granicy, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do projektu na stornie Hello Emma. Instrukcja pomoże również w instalacji. Z powodu konieczności pobrania kilkudziesięciu Skrótów, jest ona dość czasochłonna (10-20 minut). Wymaga też kilku prostych czynności konfiguracyjnych jak wpisanie imienia. W razie problemów David przygotował, a wolontariusze w tym ja, przetłumaczyli polską wersję „Pytań i odpowiedzi”, która dobrze uzupełnia instrukcję. To kolejne 20 stron porad dotyczących nie tylko Emmy.

Zrób swoją Emmę

Emmę można rozbudowywać o własne komendy wywoływane po pojawieniu się słowa kluczowego. W ten sposób każdy znający choć trochę Skróty, Emmę rozbudować i przystosować lepiej do swoich potrzeb, dodając teksty lub własne skrypty uruchamiane głosowo.

Największym ograniczeniem Emmy jest to, że działa jedynie na iPhone’ie i iPadzie. Można wywoływać ją za pomocą AirPods, ale tylko przy odblokowanym ekranie. Nie zadziała na Apple Watch i HomePodzie oraz macOS. Skróty na tych systemach po prostu nie działają. Na szczęście przy odblokowanym ekranie polecenie „Hey Siri” uruchamia Emmę bez dotykania urządzenia.

Od razu zaznaczę, że Asystent Google’a nie potrafi tak współpracować z systemem, jak Emma. Google do wielu swoich funkcji używa własnych aplikacji, co bardzo mocno ogranicza jego zastosowanie. Co więcej, kto rozsądny powierzy swoją listę zakupów Google’owi?

Dwa tygodnie i polska beta Emmy jest!

O Emmie napisałem w serwisie Mój Mac 2 czerwca. David prosił o znalezienie chętnych do pomocy przy tworzeniu polskiej wersji. Czeska i słowacka były dostępne już od początku maja. W ciągu kilku dni zgłosiło się dziesięć osób znających czeski i gotowych do pomocy. Pracy było dużo nie tylko przy tłumaczeniu tekstów w Skrótach, ale i przy polskiej wersji instrukcji oraz pomocy.

Podczas prac nad Emmą PL przekonałem się, że nawet wśród języków słowiańskich, polski wyróżnia się niestety brakiem konsekwencji, który bardzo utrudnia jego maszynowe zrozumienie. Opisałem to tydzień temu. Jednak Emma nauczyła się naszego języka, choć Siri tego nie potrafi i to mając w zanadrzu potężne serwery.

Pamiętajcie, że to wersja pierwsza i to „testowa”, dlatego może się w niej trafić jeszcze trochę błędów i nieprzetłumaczonych tekstów. Problemy można zgłaszać Davidowi, ale należy pisać po angielsku lub czesku, choć mam wrażenie, że jeszcze z miesiąc pracy przy Emmie PL i David nauczy się polskiego.

Uwaga: Skróty Hello Emma należy pobierać wyłącznie ze strony projektu. Tam też znajdziecie instrukcje i kontakt do autora. Jeżeli Emma przypadnie Wam do gustu, nie omieszkajcie przekazać napiwek Davidowi. Namiary na PayPal i konto też są zamieszczone na stornie projektu oraz w instrukcjach w pdf.

www.helloemma.cz

Koniecznie przeczytajcie instrukcję! Podczas instalacji, niektóre Skróty proszą o skonfigurowanie. Jeżeli np. zapomnicie przestawić w jednym z nich PL na pierwsze miejsce listy, to Emma będzie mowić po czesku.

Dajcie znać innym, a pisząc w socjalach o tym projekcie, możecie używać #HelloEmmaPL. Nie zaszkodzi wzmiankować @tim_cook i Eddiego @cue. Niech pójdzie im w pięty! Bez łaski Timie Cooku! Słowianie poradzą sobie bez Siri jeszcze jakiś czas.

Ciekawostka: Być może zauważyliście, że w instrukcjach do Emmy widnieje na zrzutach ekranu godzina 9:37, a nie 9:41, do której nas Apple przyzwyczaił. David od 27 lat pracuje w rozgłośni radiowej Hitrádio City w Pradze, nadającej na częstotliwości 93,7 MHz.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (56)
L

56 komentarzy

 1. Artur

  Jaromir duży ukłon za Twój wkład nad Emmą, sam co prawda nie używam ale jestem pełen podziwu dla Davida i wszystkich tych którzy przyczynili się do rozwoju tego projektu.

  • Jaromir Kopp

   Dziękujemy!

 2. Grzegorz

  Świetnie !
  Jestem w trakcie instalacji.
  Do samego opisu należy jeszcze dodać zmianę w ustawieniach / skróty / pozwalaj na niezaufane skróty

  • Jaromir Kopp

   Dzięki!
   To chyba jest w isntrukcji, dodatkowo trzeba pobrać jakiś skrót z Galerii jak jeszcze nie mieliśmy

   • Grzegorz

    Zgadza się, na temat skrótu z Galeria było w opisie.

   • Grzegorz

    Brakuje tego w opisie mobilnej wersji strony, w instrukcji PDF jest.

 3. Sławek

  Nie działa mi skrót Hey Siri. Po komendzie głosowej nie uruchamia się Emma. Co zrobiłem źle?

  • nemo

   U mnie też nie działa 🙁 – Emma nie odzywa się ani po „Hej Siri”, ani po uruchomieniu skrótu „Hello Emma”. Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, sprawdziłem 2 razy wszystkie ustawienia.

   • Jaromir Kopp

    A jakiś błąd jest? Może po prostu masz wyciszoną głośność powiadomień?
    O tym jest napisane w drugiej isnstrukcji „Pytania i odpowiedzi”

    • nemo

     Ogromne dzięki za szybką odpowiedź! Rzeczywiście, miałem wyciszoną głośność powiadomień ‍♂️ Ale nadal nie jest okej – i to mnie zmyliło na początku – bo teraz Emma mówi, ale nadal nie słucha. Tzn. czerwony pasek aktywnego mikrofonu pojawia się tylko na ułamek sekundy.

     • nemo

      Tam miała być emotka facepalm, nie wiem co się wydarzyło 😉

     • Jaromir Kopp

      A to nie bardzo wiem co i jak, bo u mnie też tylko na ułamek.

     • nemo

      Odwołuję wszystko. Zresetowałem telefon i działa. Dzięki raz jeszcze za pomoc!

     • Jaromir Kopp

      Ufff…

 4. marix43

  Mam wszystkie skróty, wszystko zgodnie z instrukcja poustawiane, a ona pokazuje, że musze sciągnąć wszystkie skróty 🙁

  • Jaromir Kopp

   Wszystkie, czy podaje nazwę brakujących (Skrót „MAde in Czech…”?

   • marix43

    podpowiada, Chybi to jest niektóre zkratky – Emma Help – ale to mam zainstalowany – jak go uruchomi osobno to pokazuje, że ma pomoc tylko do kalendarza i jeszcze do czegoś

    • Jaromir Kopp

     A może zaisntalowałeś czeską wersję? Daw czy trzy skróty są podwójnie po czaseku i polsku.

     • marix43

      instalowałem ze strony podanej w artykule, po otwarciu strony były skróty i przejście do instrukcji (po polsku), przesłałem skróty email i zainstalowałem.

  • marix43

   Jak uruchamiam mimo tego komunikatu, ta mówi do mnie czesku, a dopisałem polski 🙁

   • Jaromir Kopp

    Ale to się nie dopisuje, a przestawia na liście języków na pierwszą pozycję

    • Pawlak

     U mnie zaczęła gadać po czesku, bo nie wiedziałem, że mam zmeniać kolejność.
     Warto byłoby to dodać do polskiej instrukcji instalacji.

     W opisie było, żeby niczego nie zmieniać. Usunąłem wszystkie skróty i spróbuję ponownie.

   • Jaromir Kopp

    Nie kombinuj – niw wolno zmienać nazw bo to tak jakbyś na sprzynakch pocztowych numery pozamieniał.
    Wywal wszystko i zacznij od nowa!
    Jakoś 300 osób już sobie poradziło, więc się da na 100%

 5. marix43

  były tylko 2 języki CZ i SL i opcja +

  • Jaromir Kopp

   Czyli nie pobrałeś polskiego
   Powinno być jeszcze kilka wicej

   • marix43

    gdzie tego szukać?

    • Jaromir Kopp

     Najłatwiej jak jeszcze raz, ale wprost ze storny na iPhone załadujesz wszystkie skróty i dokladnie będziesz czytał pytania pojawiające się podczas instalacji.

     • marix43

      Do tej pory robiłem na Ipadzie, po kliknięciu w skrót na stronie pokazywał się komunikat, że link jest w schowku , wysyłałem do siebie link i otwierałem go.

     • marix43

      czy jest ważne z którego linku na stronie ogólnej przejdę na stronę skrótów? I dodatkowe pytanie, mam betę 13,6, to chyba nie przeszkadza?

     • marix43

      Zrobiłem na iPhonie 8 – skróty ładnie się wczytywały, ustawiłem język polski tam, gdzie się pytała, Skrót Help znowu ma w nazwie PL i po weryfikacji znowu pmówi, że blokuje skrótu Help. W skrócie pytającym w jaki języku ma mówić były tylko 2 opcje CZ i SL. 🙁

   • marix43

    Skrót Emma Help miał nazwę Emma Help PL – po zmianie nazwy na Emma Help pokazała wie mapa Czech, ale Emma mówi po czesku 🙁

    • Jaromir Kopp

     Też mam 13.6 i działa i dziś isntalowałem jak kady
     Noralnie wchodze na heloemma.cs/pl i tam w skróty do pobrania i lecę po kolei każdy

     • Adam

      witam nagraj film jak to zainstalować krok po kroku to napewno by dużo osobom pomogło sam tego nie ogarniam jak to zrobić

 6. chiefer

  Chore jest to że pod Safari kliknięcie w link nie otwiera skryptu w Skrótach. Musiałem otworzyć stronę pon Chromem 🙁

  • Jaromir Kopp

   Na iPhone/iPadzie? Przecież na macOS nie ma skrotów.
   Na iOS działa idealnie w Safari oczywiście.

   • chiefer

    Tak, na iOS, po tapnięciu w element, zamiast otworzyć się w Skrótach, otwiera się popup „Kopiowanie do schowka”. Dziwne.

    • Marix43

     Tak jest na iPadzie, na iOS uruchamia się skrót. Trzeba trochę zwrócić uwagę przy konfiguracji niektórych skrótów, inne można później trochę zmodyfikować, bardzo dobrze jest to opisane w instrukcji. Teraz dziś całkiem przyzwoicie.

 7. raa

  Dalej lipa w porównaniu do google asystenta. Ale IOSowcy muszą się cieszyć z półproduktu.

  • Jaromir Kopp

   Nie rozśmieszaj nie każdy lubi być podsłuchiwanym towarem. Niektórzy wolą prywatność i używanie oryginalnych produktów, a nie naśladujących odróbek.

 8. M.K.

  Nooo, jestem pod OGROMNYM wrażeniem, w tym również dla pracy nad spolszczeniem. Mam taką sugestię z j.polskiego dot. Pogody. W Polsce jednim mówią Jaka pogoda „Na dworze”? Inni „Na dworzu”? czasami też „Jaka pogoda na zewenątrz”? I ostatnie, typowe dla małopolski: Jaka pogoda Na polu”? I tego mi brakuje: Jaka pogoda na polu?
  Oczywiście są też mniejsze różnice językowe jak: strugaczka i temperówka, flizy i kafelki, pantofle, kapcie i laczki… Ale i tak jest super, że udało się zrobić Emmę rozumijącą polska trudna język.

  • Jaromir Kopp

   Dzięki! „Na polu” nie działa? Wydawało mi się, że dodawaliśmy, jak coś da się nadrobić

 9. M.K.

  Racja, moje niedopatrzenie bo kilka razy Skróty pytały o dostęp do GPS, a dałem tylko za pierwszym razem, potem dawałem Anuluj. A to różne Skróty Emmy pytały o lokalizacje. Teraz działa nawet tak:
  „Co słychać na polu?” I podaje pogodę!
  A nie jak myśleli niektórzy włącza podsłuch na ziemniakach.

  • Jaromir Kopp

   No to się cieszę, bo już mailem obawę, że coś się popsuło

 10. iZycha

  Działa bez zarzutów, zainstalowałem juz na pięciu iUrządzeniach. Dzięki Jaromir, dobra robota.

  PS. Teraz wszyscy chodzą w domu i się drą HELO EMMA albo HEY SIRI :-0 Chyba im usunę 🙂

  • Jaromir Kopp

   A ostrzegałem

 11. Maku

  Wielkie dzięki, zaraz robię przelew na kawę 😉

 12. Chomik182@o2.pl

  U mnie na wysłużonym 7 plusie działa ale bardzo wolno – długo myśli zanim da odpowiedz i generalnie nie działa to tak płynnie jakbym oczekiwał.

 13. Piotr

  Drogi Jaromir! Rozmawiam z Zosia/rozszerzony/ po polsku ale co chwila wyskakuje „This language is not supported” Code:PL. zrobiłem wszystko jak w instrukcji. Pozdrawiam, dalszych sukcesów życzę . Piotr

  • Jaromir Kopp

   Dzięki! A do tej drugiej instrukcji na www projektu (pytania i odpowiedzi) zagadałeś? Bo niestety nie kojarzę co może być nie tak.

 14. Piotr

  Dzięki

 15. Robert

  Witam, u mnie na becie drugiej ios 14 nie działa to jak powinno działać. Kontakty nie chcą się eksportować do iclouda, już nie wspomnę o zawieszaniu się voice overa, gdy się dodaje skróty, a przy niektórych podczas konfiguracji ich na etapie ich dodawania nawet potrafi wywalić. Tak się dzieje przy dwóch skrótach, czyli emma kalend oraz ten ostatni skrót, który jest w wersji beta. Miejmy nadzieję, że jak wyjdzie oficjalna wersja ios 14 to zostanie to poprawione, bo zerować iphonea tylko dla emmy to się nie opłaca. Na dodatek powinien być jakiś skrót, coś tak jak w windowsowej mirandzie, który na bieżąco będzie aktualizował skróty, które będą się pojawiały na stronie projektu. A najlepiej gdyby powstała już gotowa apka, którą będzie się konfigurowało już po instalacji, instalowało się ją będzie jak każdy plik na iphonie, niekoniecznie musi być to przez appstore, ale normalnie nawet z tej strony Dawida, ale raz klikamy i pobieramy, a potem tylko zezwalamy na to i owo po uruchomieniu i gotowe, bo naprawdę dla niewidomych to jest bardzo żmudna robota, by to zainstalować, a i pewnie nie jeden widzący miał z tym problem, ale i tak chwała tutaj twórcy za to, że jest jakaś alternatywa, żeby komunikować się z iphonem w językach słowiańskich, szczególnie tych, których nie obsługuje siri, w tym i polskiego oczywiście.

 16. art

  Witam.
  Czytam te wszystkie informacje i nie wiem czy jestem jakiś opóźniony czy piszecie o czymś, co nie istnieje.
  Próbuję zainstalować to cudo ale przynajmniej na dzień dzisiejszy (19.01.2021) nie widzę tego co Wy. Na stronie helloemma.cz/pl widzę tylko 2 skróty – Hey Siri oraz Hello Watch i nic więcej. Sekcja MODUŁY jest pusta. Pomyślałem więc że może strona nie jest przetłumaczona w całości, przełączyłem na czeski i widzę że poza wspomnianymi skrótami w modułach są 3 moduły. Nie ma całej masy tych, których instalacja miała mi zająć 10-20 min. Wszystkie instrukcje i filmy pokazują że niby powinno być tam znacznie więcej.
  Po instalacji obu skrótów oczywiście nic nie działa bo pewnie brakuje tego, co ma odpalić czeską mapę.
  Czy może mi ktoś jak deb…i wytłumaczyć co robię nie tak albo potwierdzi że faktycznie niezbędne skróty/moduły zniknęły ze strony ?
  Pzdr

  • Paul

   To jest nas dwóch. Ja tez nic nie widzę poza Hey Siri, oraz Hello Watch.?

  • Robert

   Ja mam ten sam problem – sekcja moduły jest całkowicie pusta 🙁

 17. skyd34th

  A gdzie pobrać wszystkie skróty? na stronie są tylko dwa „hey Siri” i „hello Watch” ?

 18. Jaes

  U mnie też ten sam problem, na stronie tylko „hey Siri” i „Hello Watch”