^
iCloud i klucze keychain

Apple pomaga deweloperom w tworzeniu mocnych haseł

Jaromir Kopp

8 czerwca 2020

O tym, jak ważne jest dobre hasło, a w zasadzie hasła, bo nigdy nie należy ich powtarzać w różnych serwisach i usługach, nie ma co przekonywać. Jednak ponieważ korzystamy z coraz większej ilości usług i serwisów, tych różnych haseł pojawia się coraz więcej i nie sposób ich spamiętać. Dlatego używamy managerów haseł.

Problem z generowanymi hasłami

Jedynym systemem do zapamiętywania i synchronizacji haseł, którego teraz używam, jest Pęk kluczy w iCloud. To dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ mam to szczęście, że używam tylko platform Apple.

Aplikacje i systemy takie jak Pęk kluczy, mają również funkcje generowania haseł, które są potrzebne np. przy zakładaniu nowego konta w jakiejś usłudze. To bardzo wygodne, bo hasła są zazwyczaj „mocniejsze”, niż sami bylibyśmy w stanie je wymyślić. Jednak nawet Pęk kluczy potrafi zaproponować hasło, które nie mieści się w wymaganiach strony lub serwisu. Zdarzało mi się, że piękne hasło od „Apple” z myślnikami i losowymi ciągami znaków było odrzucane z powodu właśnie tych myślników lub innych znaków, a czasem też z powodu długości. Wtedy musiałem wymyślać hasło samemu, a Pękowi kluczy pozostawiałem jedynie zadanie zapamiętania go.

Pomoc dla aplikacji typu Password Manager

Firma Apple stworzyła nowy projekt open source, który ma pomóc programistom menedżerów haseł przy tworzeniu silnych haseł zgodnych z popularnymi witrynami internetowymi. Projekt otwartego oprogramowania Password Manager Resources umożliwia integrację specyficznych dla danej witryny wymagań stosowanych przez menedżera haseł iCloud Keychain w celu generowania silnych, unikalnych haseł. Projekt zawiera również zbiory stron internetowych, o których wiadomo, że udostępniają system logowania, linki do stron internetowych, na których użytkownicy zmieniają hasła i wiele innych.

To cytat z komunikatu Apple. Firma przygotowała zestawy zaleceń stosowanych przez przeróżne serwisy internetowe zawierające zalecenia co do długości haseł, wymaganych i dozwolonych znaków oraz systemy walidacji haseł sprawdzające, czy spełniają wymagania danej witryny.

To bardzo dobry pomysł. Ten projekt ułatwi pracę deweloperom „od haseł”, ale ponieważ można do niego dodawać własne informacje, pozwoli na udoskonalenie Pęku kluczy w iCloud.

Więcej informacji: New Resources Available for Password Manager Apps

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *