^
iOS 13.5.1

Apple zabezpiecza swój sprzęt przed Jailbreak’em

Przemysław Marczyński

2 czerwca 2020

Jailbreak to nieautoryzowany przez Apple dostęp do systemu urządzeń mobilnych pozwalający zwiększyć jego funkcjonalność. O zasadności „łamania” iPhone’a można dyskutować. Nie zmienia to jednak faktu, że ingerencja osób trzecich w oprogramowanie urządzeń przechowujących nasze dane wrażliwe jest niebezpieczna. Po niedawnej aktualizacji systemów iOS i iPadOS do numeru 13.5 pojawiła się nowa wersja o numerze 13.5.1.

Ważne poprawki zabezpieczeń

Apple podaje w opisie aktualizacji, że jest ona zalecana wszystkim użytkownikom i zawiera poprawki bezpieczeństwa. Więcej jednak dowiadujemy się na stronie wsparcia technicznego opisującego wydaną łatę. Widnieje tam informacja o CVE-2020-9859: unc0ver, znanej luce, którą wykorzystywano w iOS 13.5.

Osobiście jestem zdania, że wkraczanie w przestrzeń jądra systemu jest niebezpieczne dla zwykłego użytkownika. Może być przyczynkiem do nieautoryzowanej ingerencji w zasoby systemu co może oznaczać utratę bezpieczeństwa.

Jak wykonać aktualizację iOS?

Podłączcie urządzenie do sieci wi-fi. Ja zazwyczaj podłączam je również do ładowania. Wybieramy Ustawienia / Ogólne / Uaktualnienia. Tutaj znajdziemy informację o najnowszej wersji systemu.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Paweł Nyczaj

    Moim zdaniem ciągle problemem jest to, że aktualizacja wymaga podłączenia do sieci WiFi, podczas, gdy sporo abonentów ma duży pakiet danych lub może go niedrogo dokupić. Przez to mając sprzęt Apple trzeba wozić router WiFi lub ostatecznie feature phone z LTE i systemem KaiOS. Taki prosty telefon z LTE nie jest może demonem prędkości internetu, ale daje możliwość awaryjnego udostępnienia hotspota i moim zdaniem może to się przydać poza domem. Oczywiście mając iPada Cellular można zaktualizować iPhone korzystając z jego hotspota osobistego a następnie zamienić sprzęty. Nie mam iPada z modemem komórkowym, ale podejrzewam, że taki trik zadziała z tym, że zużyjemy podwójną ilość danych komórkowych. Tak więc czekam na pobieranie iOS przez sieć komórkową i podobno Apple pracuje nad funkcją pobierania aktualizacji iOS z internetu, podobnie jak można pobrać nowy macOS przez WiFi (nie ma maców z wbudowanym modemem komórkowym i Apple SIM). To zresztą będzie niezbędne w perspektywie iPhone bez złącza Lightning, a więc bez możliwości pobrania systemu przez kabel z poziomu komputera (finder lub iTunes w Windows) w razie problemów z iOS

    • AlbertN

      Bardzo ciekawy materiał video. Przy okazji jeszcze raz udowadnia starą prawidłowość, że ogólnie to jailbreak jest beee ale podkradać pomysły z jailbreakowych ficzerów to Apple potrafi bez zająknięcia 🙂