^
Pusta bateria

Nowości w macOS 10.15.5. Jak korzystać z zarządzania kondycją baterii

Jaromir Kopp

28 maja 2020

Jedną z kilku nowości zauważalnych dla użytkownika w aktualizacji macOS 10.15.5 Catalina, jest funkcja zarządzania kondycją baterii.

Baterie litowe się starzeją i nie ma rady na to

Jednak tak, jak w przypadku ludzi, efekty starzenia zależą od kilku czynników. Jednymi z nich są: temperatura, a zwłaszcza ich graniczne wartości, na jakie była narażona bateria, ilość cykli i poziom naładowana. Te czynniki system zarządzania kondycją baterii analizuje i odpowiednio dobiera poziom naładowania. Dodatkowo badany jest sposób, w jaki komputer jest używany. Jak często, jak długo i o jakich porach jest podłączony do zasilania, a kiedy i jak intensywnie pracuje na baterii.

System zarządzania kondycją baterii będzie ograniczał maksymalny poziom naładowania, gdy stwierdzi, że „chemiczny wiek baterii” się zwiększa. Apple opisuje to tak:

Na podstawie zgromadzonych pomiarów funkcja zarządzania kondycją baterii może redukować poziom naładowania baterii w tym trybie. Odbywa się to w miarę potrzeb, zapewniając ładowanie baterii do poziomu optymalnego do sposobu używania komputera — zmniejszając przez to zużycie baterii i spowalniając jej chemiczne starzenie się.

Funkcja zarządzania kondycją baterii wpływa korzystnie na długookresową żywotność baterii, może też jednak skrócić czas działania komputera Mac po jednym naładowaniu w przypadku zastosowania limitów pojemności. Jeśli priorytetem jest, aby notebook Mac działał jak najdłużej przed potrzebą doładowania go, wyłącz tę funkcję.

Funkcja po aktualizacji jest włączona, jednak jeżeli z powodu przedkładania czasu pracy na baterii nad jej trwałością chcemy ją wyłączyć, należy:

 • Uruchomić Preferencje systemowe (menu Apple)
 • Wejść w panel Oszczędzanie energii
 • Na dole kliknąć przycisk Kondycja baterii…
 • Odznaczyć Zarządzaj kondycją baterii
 • Pojawi się komunikat ostrzegający, że „Żywotność baterii może być znacznie obniżona”. Gdy nas to nie przerazi, klikamy Wyłącz.

Jeżeli przyjąć, że po wyłączeniu tej funkcji, system ładowania działa tak jak przed aktualizacją, to widać, że Apple spodziewa się jego znacznego wpływu na polepszenie kondycji baterii. Oby tak było rzeczywiście.

A Wy dacie szansą tej nowości, czy wolicie korzystać z MacBooków tak jak wcześniej?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Adrian

  Na MacBook Air 2017 nie ma tej opcji po aktualizacji

 2. kim

  u nie też brak na MacBook 12

 3. MK

  MacBook Pro late 2013 też nie ma. Pewnie za stary, bo od ponad roku mam inny komunikat: „Zalecany serwis baterii”.

 4. Paweł Nyczaj

  Macbook Pro 13 Mid 2014 nie ma tej opcji. Wprawdzie Apple niedawno uznał go za przestarzały, ale jeszcze przez pewien czas będzie mozliwość aktualizacji systemu

 5. Mirosław

  Po aktualizacji MacBook Air (13-inch, 2017) nie ma możliwości zmiany zarządzaniem kondycją baterii. Brak takiej opcji.