^
Pro Display XDR

Pro Display XDR z nagrodą dla najlepszego ekranu roku!

Jaromir Kopp

26 maja 2020

Society for Information Display (SID) ogłosiło dzisiaj zwycięzców 26. dorocznego konkursu Display Industry Awards. Przyznawana w 2020 roku nagroda DIA odzwierciedla stale zmieniający się krajobraz wyświetlaczy i ekranów oraz reprezentuje szeroki wachlarz osiągnięć technologicznych. Wyróżnieni otrzymają nagrody podczas dorocznego Display Week organizowanego przez SID.

Pro Display XDR od Apple wymieniony na pierwszym miejscu

W uzasadnieniu możemy przeczytać:

Dzięki ogromnemu 32″ panelowi LCD, rozdzielczości 6K Retina i ponad 20 milionom pikseli, Apple Pro Display XDR wyznacza nową poprzeczkę dla możliwości profesjonalnego wyświetlacza. Zaprojektowany z myślą o profesjonalnych użytkownikach, którzy stawiają na dokładność odwzorowania kolorów i wierne odwzorowanie obrazu, takich jak fotograficy, montażyści wideo, animatorzy 3D i plastycy, Pro Display XDR oferuje najbardziej wszechstronny zestaw funkcji, jakie kiedykolwiek oferowano w ekranach w tym przedziale cenowym, torując drogę profesjonalistom w każdym aspekcie swojej pracy, aby uwolnić ich kreatywność. Wyposażony w szeroki zakres kolorów P3 i 10-bitową głębię kolorów, Pro Display XDR jest fabrycznie profesjonalnie skalibrowany, aby zapewnić możliwość reprodukcji miliardów kolorów z wyjątkową dokładnością. Funkcje, takie jak wbudowane tryby referencyjne, ułatwiają dostosowanie się do wymagań związanych z tworzeniem treści. Dzięki 1000 nitom jasności pełnoekranowej i 1600 nitom szczytowym, kontrastowi 1 000 000:1 oraz zaprojektowanemu przez Apple systemowi podświetlenia zoptymalizowanemu pod kątem kształtowania światła, Pro Display XDR ustanawia nowy standard branżowy dla niewiarygodnej jakości obrazu referencyjnego przy ułamku wielkości, wagi i kosztu tradycyjnych monitorów referencyjnych.

Wiem, że opinie co do XDR są podzielone, ale jednak wielu profesjonalistów chwali ten monitor, zwłaszcza jego wersję s ekranem blokującym odbicia.

Sięgając pamięcią do końca XX wieku, przypominam sobie, jak sprzedawałem referencyjne monitory z CRT (kineskopowe) 21″ po około 20 000 zł. Uwzględniając inflację, to obecnie cena niemal, jak nagrodzonego Pro Display XDR i to z nóżką.

Więcej o nagrodzie i pozostałych wyróżnieniach dowiecie się z informacji prasowej: Society for Information Display Unveils 2020 Display Industry Award Winners.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. C-MOS

  Te referencyjne monitory można było po jakimś czasie dostać używane za 600 zł. Być może obraz nie tak jak w nowym, ale wyglądał naprawdę dobrze. Za jakiś czas pewnie i ten da się odszukać w podobnej cenie… 😉

  • Jaromir Kopp

   Wszystko po jakimś czasie może kosztować 600 zł lub mniej

 2. Wojtek

  za tą cenę 1 port thunderbolt i 3 porty usb 2 to czysta kpina