^
Odinstaluj aplikację

MM radzi: Jak odinstalować aplikację w iOS (iPadOS) nie tracąc jej danych?

Jaromir Kopp

25 maja 2020

Choć czasy iPhone’ów z 4, 8, 16 GB pamięci Flash minęły, to i tak czasem mamy potrzebę odinstalowania aplikacji, która zajmuje wiele miejsca lub zaczęła sprawiać problemy. Od kilku wersji iOS można to robić bez utraty jej danych.

Odinstalowanie zamiast usuwania

Jak skasować aplikację raczej każdy pamięta. Przytrzymujemy dłużej palec na jej ikonie i z menu skrótowego wybieramy „Usuń…” lub „Edycja ekranu…”, jeżeli mamy chrapkę na większe porządki. Po tym drugim poleceniu pojawią się znane z wcześniejszych wersji iOS „krzyżyki” do usuwania programów. Jednak powoduje to bezpowrotną utratę danych zapisywanych przez aplikację lokalnie.

Jeżeli chcemy pozbyć się programu bez utraty jego danych, które będą dostępne po ponownym pobraniu aplikacji to:

Wchodzimy w Ustawienia.

Stukamy w sekcję Ogólne.

Wybieramy polecenie „iPhone (pamięć)”.

Ogólne - iPhone (pamięć)

Odnajdujemy na liście „ofiarę” i w nią stukamy.

iPhone (pamięć) lista aplikacji

Wyświetlą się informacje o ilości zajętego miejsca przez sam program i osobno przez jego dane.

iPhone (pamięć) odinstaluj lub usuń

Wybieramy polecenie „Odinstaluj aplikację”. Usunie to i zwolni miejsce zajmowane przez program, ale pozostawi jego dane.

Jeżeli aplikacje będzie znów potrzebna, wystarczy pobrać ją z App Store.

Miłego zwalniania miejsca lub pozbywania się problemów!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Bezsens

    Nie rozumiem dlaczego nie ma tej opcji prosto ze springboard. Co im szkodzi dodać kolejną opcję w menu. Usuń i Odinstaluj. Po co wchodzić do ustawień, czekać aż wykorzystana przestrzeń zostanie naliczona. Bezsens.