^
Profil przeciw cenzurze w logach

Sposób na ocenzurowane logi w macOS 10.15

Jaromir Kopp

25 maja 2020

Gdy Apple wprowadziło ujednolicony log do macOS Sierra, jedną z jego cech była ochrona prywatności. Komunikaty dziennika zawierające potencjalnie poufne informacje zostały zastąpione przez teks <private>. Jak wiele innych dobrych pomysłów, miało to też niezamierzone i nie najlepsze konsekwencje.

Gdy szukamy przyczyny

W wyszukiwaniu powodów problemów z systemem lub aplikacjami często bardzo pomocna jest analiza logów.

Niestety w nowszych systemach wiele wpisów w dzienniku zawierało tylko nic niemówiący wpis <prywatny>. Podczas próby zbadania niektórych komponentów, zwłaszcza iCloud i samego systemu ochrony prywatności, większość informacji w logu była ocenzurowana.

Jeszcze przed macOS 10.15 Catalina można było zastosować komendę:

sudo log config --mode 'private_data:on'

aby wyłączyć „cenzurę” w logach. Jednak Catalina już na to nie pozwala.

Na szczęście znalazł się sposób i został on opublikowany na blogu George’a Garside’a. Rozwiązanie bazuje na profilu, który można zainstalować w systemie i który zdejmie cenzurę z logów. Wystarczy go pobrać ze strony georgegarside.com, a po uruchomieniu zostaniemy zapytani, czy dodać profil do systemu. Będzie to wymagało podania hasła administratora. Od tego momentu logi nie będą cenzurowane.

Jeżeli zakończymy już badanie i będziemy chcieli przywrócić poufność logów, wystarczy odinstalować profil w Preferencjach systemowych -> Profile. Zaznaczamy profil i klikamy minus na dole po lewej. Panel Profile nie pojawia się, jeżeli żaden profil nie jest zainstalowany.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy