^
iOS iPadOS tvOS HomePod ikony

iOS 13.5, iPadOS 13.5, tvOS 13.5 i OS 12.4.7 dostępne

Jaromir Kopp

21 maja 2020

Po dość długim okresie testów, Apple udostępnił nowe wersje systemów. Tym razem nie jest to tylko latanie mniejszych i większych błędów, ale sporo ułatwień dla użytkowników zwłaszcza na czas pandemii.

Ułatwienia dla użytkowników na czas pandemii

Face ID sprawia sporo problemów w obecnych trudnych czasach z powodu konieczności noszenia masek zakrywających nos i usta. Pamiętajcie, nos też. Dlatego użytkownicy ucieszą się z funkcji pozwalającej na szybkie pominięcie Face ID i podanie kodu odblokowującego urządzenie.

FaceTime grupowe bez zbliżeń… kafelków

Choć FaceTime nie jest najpopularniejszym rozwiązaniem podczas telekonferencji, to dzięki sprawniejszemu działaniu i znacznie lepszej jakości rozmów grupowych, porównując z np. Teams, jest coraz częściej używane. Jednak przy rozmowach większej ilości osób, sympatyczna funkcja powiększania okna z mówiącym wprowadza sporo zamieszania. W nowej wersji systemów nożna ją wyłączyć.

Exposure notification API

Kolejna bardzo ważna nowość w iOS 13.5 to API pozwalające na tworzenie aplikacji dających szansę na odkrycie, czy czasem nie byliśmy narażeni na kontakt z osobą chorą na COVID-19. API proponowane przez Apple i Google jest uznawane za najbardziej dbające o prywatność, dzięki losowym kluczom kasowanym po 14 dniach, przechowywanych w urządzeniach. System działa w sposób zdecentralizowany. Oczywiście jak w przypadku urządzeń i systemów Apple przywykliśmy, funkcję Exposure notification można będzie wyłączyć.

Udostępnianie karty medycznej

Ta funkcja działa na razie tylko w USA.

Oczywiście systemy zawierają sporo poprawek i łatają najnowsze luki w bezpieczeństwie.

tvOS nie ma widocznych dla użytkownika zmian.

watchOS 6.2.5 został udostępniony ciut wcześniej i zawiera nowe tarcze „pride”.

Zaktualizowany też został HomePod do wersji 13.4.5.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. MarKoberlin

    Jaromir, jesteś pewien „…OS 12.4.7 dostępne” ???
    Pozdrawiam

    • benzu90

      No właśnie Ja nie mam uaktualnienia systemu macOS…