^
MacBook Air będzie miał godnego następcę?

MacBooki Air i Pro 2013, 2014 „trafiły do lamusa”

Jaromir Kopp

13 maja 2020

Już wcześniej informowaliśmy, że Apple planuje umieścić MacBooki Air 2013 i 2014 oraz MacBooki Pro 2014 na liście produktów wycofanych. Dwa dni demu stało się to faktem.

Produkt wycofany, co to oznacza?

Wg definicji Apple, to produkt, który przestał być produkowany 5 – 7 lat temu. Jak widać MacBooki Air 2013, których rocznica premiery ma miejsce w czerwcu, otarły się o górną granicę tego okresu.

Produkty wycofane, np. komputery Mac, telefony iPhone, iPady, iPody i urządzenia Apple TV, nadal mogą być wspierane sprzętowo przez serwisy Apple, w tym przez sklepy detaliczne Apple Store. Wsparcie zależy od dostępności części oraz wymogów prawnych.

Oznacza to, że jeżeli są części, to stary komputer może zostać naprawiony w autoryzowanym serwisie, ale wcale nie musi, chyba że wymagać będzie tego lokalne prawo. Oczywiście opłacalność napraw tak starych komputerów w serwisach Apple może być niewielka.

Na listę produktów „poza okresem wsparcia Apple na całym świecie” trafiają jeszcze starsze urządzenia. Najmłodsze, jakie tam się znajdują, pochodzą z 2011 roku. Dla nich Apple nie ma w serwisie już nic do zaoferowania.

Wycofanie produktu wcale nie oznacza, że staje się on bezwartościowy. Znajdują się na tej liście komputery, na których nadal można instalować aktualne systemy. Jednak nawet i bez aktualizacji, taki komputer może jeszcze kilka lat posłużyć. Tak się dzieje z moim MacBookiem Air 2013 i mam nadzieję, że to jeszcze trochę potrwa, bo komputer nadal radzi sobie dobrze.

Uwaga: Polska lista komputerów poza okresem wsparcia, wydaje się niekompletna. Dziś ano jeszcze nie było na niej MacBooków Pro 2014, choć Air już się znalazły.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy