^
MacBook Air będzie miał godnego następcę?

MacBooki Air i Pro trafiają do lamusa. Niektóre.

Jaromir Kopp

2 kwietnia 2020

Obiecałem wam dziś sporo złych wiadomości, więc staram się obietnicy dotrzymać. Tym razem sam będę ocierał łzy, pisząc ten artykuł. Wygląda na to, że po 7 latach Apple odeśle mojego MacBooka Air na emeryturę.

Ty był dobry komputer i wspaniały wybór, na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

OK, nie należy rozczulać się zbytnio, bo oznaczenie jako „produkt wycofany” lub „poza okresem wsparcia” przez Apple, nie skazuje na przymusową eutanazję sprawnych urządzeń. Oznacza to, że serwis może odmówić ich naprawy z powodu niedostępności części. Jednak gorszy dla mnie będzie brak nowych systemów na „przestarzałe” komputery. Należy oczywiście przyznać, że 7 lat to jednak szmat czasu.

Apple definiuje produkty jako „wycofane” lub „poza okresem wsparcia” te, które były ostatnio produkowane ponad pięć lat temu.

Oto lista komputerów, które zostaną uznane za wycofane wraz z końcem kwietnia:

 • MacBook Air (11″, czerwiec 2013)
 • MacBook Air (13″, czerwiec 2013)
 • MacBook Air (11″, początek 2014)
 • MacBook Air (13″, początek 2014)
 • MacBook Pro (Retina, 13″, środek 2014)

Widać, że mój nadal działający i całkiem dobrze sobie radzący z macOS 10.15.4 MacBook Air 13″ i7 z 2013 roku, to był dobry wybór. Na tej liście towarzyszy mu o rok młodszy MacBook Pro 13″. Nawet ten model nie był w stanie przegonić mojego Air w większości zadań.

Niestety z powodu „przestarzałości” mojego MacBooka Air przestałem wierzyć w możliwość uruchomienia na nim nowych systemów. Na szczęście nie jest to, od grudnia mój główny komputer do pracy.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Marcin

  Dzień dobry! A mój – MacBook Pro (Retina, 15″, środek 2014) – również? Jestem załamany, bo nie ma nawet ryski na obudowie, śmiga tak, że już nigdy się nie przesiądę na PC albo w ogóle Windę.

  • Jaromir Kopp

   A czy jest na liście? Bo ja widzę tylko 13″ Za to mój Air spadł z 2 m na podłogę i raz dostał krzesłem, ale śmiga lepie niż nowy

   • Jaro

    Do mojego iMac z 2011 rok temu włożyłem dysk ssd 500gb ramu 20… komputerek śmiga aż miło

    • iro

     Do czasu, aż padnie ci grafika. Bo tych już od dawna nie ma na wymianę.