^
mikro LED Apple

Apple inwestuje w fabryki mini i mikro-LED, ale produkty z nimi się spóźnią

Jaromir Kopp

12 maja 2020

W tym roku wg niektórych doniesień Apple miał pokazać pierwsze produkty z ekranami, w których zastosowano mini LED (iPady Pro) i mikro LED (Apple Watch). Jednak ostatnie informacje sugerowały, że nie zobaczymy ich wcześniej niż w przyszłym roku.

334 miliony dolarów na rozbudowę fabryki i centrum badawczego

Wg informacji zamieszczonych przez Focus Taiwan, Apple w regionie inwestycyjnym Longtan ma już od 2014 roku laboratorium, w którym pracuje nad nowymi technologiami dla ekranów.

Obecnie rozbudowuje fabryki i centrum badawcze w tym rejonie, aby szybciej rozwijać i wdrożyć do produkcji ekrany mini LED (w których podświetlanie jest zbudowane z matrycy diod świecących, co znacznie zwiększa kontrast i zmniejsza zużycie energii ekranów LCD) oraz mikro LED. Ta druga technologia jest konkurencją dla OLED, zapewniającą większą trwałość, mniejsze zużycie energii i jeszcze lepsze parametry obrazu.

Zezwolenie na budowę fabryki wydano w lutym, więc raczej nie będzie to miało wpływu na tegoroczne premiery. Jednak widać, że Apple nie tylko pracuje nad swoimi technologiami ekranów, to jeszcze chce się bardziej uniezależnić od producentów z Japonii i Korei.

Osobiście najbardziej ucieszyłbym się z ekranu mikro LED w Apple Watch. Potem prawdopodobnie takie ekrany zastąpię OLED w iPhone’ach, choć ich zalety przydadzą się i przy jeszcze większych przekątnych.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy