Wybierz Strona

Wyświetlacze micro-LED w przyszłorocznych Apple Watch

Wyświetlacze micro-LED w przyszłorocznych Apple Watch

  • 0
  • 22.07.2019
Jaromir Kopp

O pracach nad nowym rodzajem wyświetlaczy w Apple piszę się od dawna. Do tej pory technologia była rozwijana, ale z powodów technologicznych nie znalazła jeszcze zastosowania w popularnym sprzęcie, choć ma ogromne zalety względem LCD i OLED. Wygląda na to, że w przyszłym roku się to zmieni.

300 inżynierów Apple

O tym, że Apple rozwija technologię MicroLED w „tajnym” zakładzie nieopodal Apple Park, napisałem ponad rok temu. Jednak wiele wskazuje na to, że Apple o palmę pierwszeństwa we wprowadzeniu na rynek urządzeń z micro-LED będzie musiał walczyć z Samsungiem.

Według informacji cytowanych przez Apple Insider, dwóch tajwańskich producentów: Yu Chuang, który opracowuje mikroprocesory LED i Sui Bao, który montuje wyświetlacze, będzie za kilka miesięcy gotowych to masowej produkcji ekranów microLED. Te dwie firmy niedawno współpracowały w zakresie produktów microLED dla Samsunga, które mają zostać wydane w 2020 roku. Jednak jedna z firm, choć nazwa Apple nie pada, podaje, że będzie dostawcą dla „amerykańskiego producenta smart watchy”.

Do tej pory, Apple rozwijał nową technologię wyświetlaczy samodzielnie, co ułatwiało mu przejęcie w 2014 roku firmy LuxVue. Jednak wszystko wskazuje na to, że tradycyjnie Apple powierzy masową produkcję wspomnianym firmom zewnętrznym.

Podobnie jak technologia OLED, nowe ekrany zadebiutują w Apple Watch, a dopiero po jakimś czasie trafią do większych wyświetlaczy. Zaletami micro-LED jest jeszcze głębszy kontrast, ale i znacznie niższe zużycie prądu przy nawet większej jasności. Dodatkowo micro-LED niemal pozbawione są jednej z głównych wad ekranów OLED, czyli wypalania.

Wspomniane zalety nowych ekranów pozwolą zegarkowi Apple na dłuższy czas pracy i ewentualne stałe wyświetlanie tarczy, gdy zegarek będzie odsłonięty. Jednak tych cech nie spotkamy w Apple Watch w tym roku.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!