^
orange-esim-mojmac

eSIM w Orange nie taki fajny. Ograniczenia usługi, o których nikt nie mówi głośno

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usługi eSIM? Obsługa dwóch numerów telefonów w iPhonie ma niestety swoje spore ograniczenia, o których Orange nie wspomina wyraźnie na swojej stronie. Przed aktywacją eSIM warto się dowiedzieć o problemach, jakie na Ciebie będą czekać.

Przeniosłem się do Orange z jednego powodu – sieć obsługuje wirtualną kartę eSIM. Nie muszę wkładać do telefonu plastikowego nośnika z informacją o numerze. Wszystkie informacje, jakich potrzebuje operator zapisane są w moim telefonie. Dla mnie to ogromny atut, bo w iPhonie mogę mieć dwa numery telefonów – jeden eSIM, a drugi na standardowej karcie SIM (która nie musi być numerem Orange). Wszystkie SMSy i połączenia telefoniczne z dwóch różnych numerów mam w jednym telefonie. Rozwiązanie to ma jednak swoje poważne ograniczenia.

Brak przekierowań połączeń

orange-esim-mojmac

Dla mnie największy minus eSIM w Orange to brak możliwości przekierowywania połączeń. Używam dwóch różnych telefonów i często korzystałem z tej możliwości. Kiedy ustawimy przekierowanie numeru pracującego jako eSIM na inny numer osoba, która będzie do nas dzwonić usłyszy w słuchawce komunikat „Nie ma takiego numeru”. Jest to myląca informacja, bo sugeruje, że nasz numer nie istnieje. Dodatkowo Orange „aktywuje” przekierowanie nie informując nas o braku wsparcia dla tej usługi. Zorientowałem się, że jest problem dopiero po dwóch dniach gdzie kilka osób już zaczęło usuwać mnie ze swojej listy kontaktów bo przecież taki numer… nie istnieje.

Nie będziesz wiedział, czy ktoś do Ciebie dzwoni

Dużo dzwonisz? Włączyłeś eSIM żeby zapanować nad komunikacją dodając do jednego iPhone’a dwa numery telefonów? Nie będzie to niestety idealnym rozwiązaniem, bo nie pozwoli Ci sprawdzić połączeń oczekujących. Jeśli prowadzisz z kimś rozmowę, a inna osoba do Ciebie dzwoni nie będziesz o tym wiedział. Nie otrzymasz żadnej informacji o rozmówcy próbującym się do Ciebie dodzwonić. Nie otrzymasz żadnego SMS’a. Nic.

Kiedy znikną różnice pomiędzy eSIM i SIM?

Usunięcie powyższych funkcji z eSIM mocno mnie zaskoczyło. Wykonując dużą ilość połączeń brak informacji o połączeniach oczekujących jest sporym problemem. Niemożność przekierowania połączeń (i mylny komunikat o numerze) jest dla mnie równie dotkliwy. Jednak większym problemem jest fakt, że nie ma żadnej daty wdrożenia tych usług. Po rozmowie z Orange mam nawet wrażenie, że nikt nad tym nie pracuje… obym się mylił.

eSIM ma jeszcze kilka braków, o których powinieneś wiedzieć…

Działa tylko jednak karta SIM

orange-esim-mojmac

Nie licz na przełączanie rozmów pomiędzy kartami SIM oraz eSIM. Możliwość żonglowania przychodzącymi połączeniami na dwa numery byłaby świetną opcją. Tutaj jednak z chwilą, gdy nawiązujemy połączenie na jednym numerze drugi numer traci zasięg i jest nieosiągalny. Nawet dzwoniąc na zwykły numer SIM mamy komunikat – „Abonent jest czasowo niedostępny”. Nie ma połączenia oczekującego. Jakbyśmy odpięli telefon z sieci. Przewagą karty SIM nad eSIM jest przychodzący SMS z informacją o próbie połączenia.

Ekstra karta eSIM nie działa za granicą

O tym braku Orange informuje na swojej stronie. Rozwiązanie eSIM z dodatkową kartą jest zatem całkowicie nieprzydatnym rozwiązaniem dla osób podróżujących.

Zapisz PIN i PUK

Aktywacja eSIM będzie wymagać od nas zaledwie kilku kliknięć po zalogowaniu się na swoje konto. Jednak nie spiesz się. Kiedy zobaczysz stronę z kodem PUK i PIN zapisz je lub wydrukuj. Nie będziesz miał możliwość sprawdzenia tych poufnych danych w żadnym innym miejscu.

Nie wyrzucaj starej karty SIM

orange-esim-mojmac

eSIM ma swoje ograniczenia. Nie wyrzucaj swoje karty SIM, bo jak widzisz, może być przydatna.. Ja niestety będąc przekonany, że eSIM to klon funkcji karty SIM pozbyłem się „starej technologii”. Musiałem następnie udać się do salonu i wydać 25 złotych na fizyczną kartę SIM.

Orange w Polsce jest jedynym operatorem, który wdrożył eSIM dla telefonów Apple (zaczynając od iPhone XS). Szkoda tylko, że usługa nie jest kompletna, a na jej uzupełnienie będę czekał… nie wiadomo jak długo. Najbardziej irytują mnie mylne komunikaty, jakie będą otrzymywać nasi rozmówcy czy to o byciu poza siecią lub absurdalny wręcz monit o tym, że nie ma takiego numeru. eSIM ma swoje nieoceniona atuty. Ja już nie wyobrażam sobie pracy bez tej funkcji. Warto jednak przed aktywacją eSIM w Orange znać ograniczenia na jakie się natkniesz. Jak widzicie SIM ma jeszcze sporą przewagę nad eSIM.

Karta eSIM w Orangewww.orange.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (64)
L

64 komentarze

 1. Kamil

  „Nie wyrzucaj starej karty SIM” – a to nie jest tak że nie da się wrócić do starej karty sim? Przynajmniej ja nie znalazłem takiej opcji.

  Odpowiedz
  • Bartekk2000

   Bzdura e-Sim działa w roamingu

   Odpowiedz
   • Jarek

    Wydaje mi się, że artykuł wymaga większego doprecyzowania. Większość z wymienionych niedogodności wynika chyba z aktywacji usługi Ekstra karta eSIM, a nie z samej karty eSIM? Wszystkie opisane niedogodności są opisane w regulaminie tej usługi. Artykuł może wprowadzać w błąd osoby, które chcą skorzystać z usługi.

    Odpowiedz
    • Bf

     Dokładnie tak. W zwykłym eSIM (z jedną kartą wirtualną) większość z tych „problemów” nie istnieje.

     Odpowiedz
   • LUKE

    Da się wrócić do starej karty SIM. Potrzebny jest kontakt z operatorem. Dzieje się tak np. jak oddasz telefon na gwarancję.

    Odpowiedz
 2. kwolana

  Dobrze rozumiem, te ograniczenia wynikają z ustawień Orange, nie ograniczeń sprzetowo/programowych samego iPhone i iOS?

  Odpowiedz
  • blesio

   źle rozumiesz, dużo ograniczeń jest przez tryb 'DUAL’ danego telefonu, iPhone używa DUAL STANDBY co niesie za sobą wiele ograniczeń:
   – podczas rozmowy na karcie A, karta B jest nieaktywna (z punktu widzenia operatora jest poza zasięgiem)
   – podczas rozmowy na karcie A, jeśli mamy włączony Internet przez kartę A wszystko działa – jest internet
   – podczas rozmowy na karcie A, jeśli mamy właczony Internet przez kartę B i nie mamy opcji przełączenia internetu na aktywną kartę tracimy INternet
   – podczas rozmowy na karcie A, jeśli mamy włączony internet przez kartę B i mamy opcję przełączenia internetu na aktywną kartę będzie chwilowa przerwa internetu bo musi się przełączyć na kartę A

   Ograniczenia typu brak zajętości czy braku komunikatu o prowadzonej rozmowie (przy połączeniach oczekujących) jest spowodowane używaniem Ekstrakarty eSIM do Apple Watch czy tabletu i jest po stronie operatora Orange (choć problem z sygnałem zajętości jest rozwiązany).
   – można wykonywać przekierowania połączeń, nie ma znaczenia czy to eSIM czy SIM, zaznaczyć jednak trzeba, że za każde przekierowane połączenie się płaci, takie połączenia nie wchodzą zazwyczaj w abonament i są płatne, kolejna sprawa, przy przekierowanych połączeniach nie są używane nowe kodeki AUDIO, połączenie jest gorszej jakości!

   Odpowiedz
   • Tomek12345

    Hej;) czy te problemy z ekstra sim zostały już może rozwiązane? Ja mam numer we Flex – glowna karta eSIM w iPhone’ie i karta dodatkowa SIM w Note 20 Ultra.

    Brakuje mi obsługi sms w VoWiFi… Orange nie garnie się, żeby to wprowadzić juz lata…

    Odpowiedz
 3. blesio

  Trochę nieprawdziwych informacji Pan pisze. To że nie da się zrobić przekierowania to bzdura, działałem tak przez jakiś czas, miałem dwa numery w Orange, prywatny na eSIM, służbowy na SIM, w jednym telefonie. Przekierowanie zrobione krzyżowo, przy „Poza Zasięgiem” bo w takim trybie jest numer nieaktywny podczas trwającego połączenia na na tym drugim numerze.
  Fakt, Orange ma problemy z usługami typu: informowanie o zajętości numeru czy przy połączeniach oczekujących, ale wynikają one nie z tego, że używał Pan eSIM, tylko z tego, że używał Pan również Ekstra eSIM. To właśnie powoduje problemy:
  – brak sygnału zajętości przy zajętym numerze
  – brak informacji dla dzwoniącego, że abonent do którego dzwoni prowadzi właśnie rozmowę

  Te dwa powyższe są prawdziwe tylko dla kombinacji SIM/eSIM + Ekstra eSIM – i jest to opisane na stronie Orange.
  Poza tym podaje Pan informacje nieaktualne bo na chwilę pisania tego komentarza problem z sygnałem zajętości jest już dawno (około dwa miesiące) rozwiązany.

  Również, niedostępność drugiej karty, czy wyłączanie się internetu nie jest spowodowane korzystaniem z technologii eSIM + SIM tylko samej konstrukcji telefonu, który działa w trybie DUAL STANDBY (proponuję wykonać bardziej wnikliwy research na tematy o których Pan pisze). Polega on na tym, że gdy nie jest prowawdzona rozmowa obie karty są w trybie Standby – stąd DUAL Standby. Tylko niektóre telefony działają w trybie DUAL Active (są to jakieś Honory z tego co pamiętam), i tylko one pozwalają na to aby obie karty aktywnie działały jednocześnie, bo mają dwa transcievery (czy jakoś tak) i są w stanie obsłużyć jednocześnie dwa tory AUDIO i DATA. iPhone i większość innych DUAL SIMów tego nie potrafi, nie ma to zatem nic wspólnego z technologią eSIM.
  Prawdą jest to, że jak się Panu popsuje telefon to jedyna metoda na otrzymanie fizycznej karty jest wizyta w salonie i okazanie dowodu, jest to dla Pana bezpieczeństwa, aby nikt Panu nie przejął numeru….. jak ma Pan aktywny telefon z eSIM to przy zmianie eSIM na SIM dostaje Pan sms z kodem na urządzenie aktywne, w celu weryfikacji, czy Pan to Pan… bez tego urządzenia trzeba okazać dowód. No i do operatora proszę mieć pretensję, że trzeba 25 złotych wydać na kartę, ale to również jest opisane na stronach Orange.
  Jeśli nie chce Pan aby dzwoniący otrzymywali bzdurne komunikaty proszę zrezygnować z Ekstrakarty eSIM, bo to ta usługa jest główną przyczyną. Wiem to wszystko bo przeszedłem to samo co Pan, ale chyba byłem bardziej dociekliwy i kontaktowałem się w tej sprawie z samym operatorem.
  Proszę zatem nie wprowadzać ludzi w błąd. eSIM jest bowiem spoko rozwiązaniem. Tylko trzeb wiedzieć jak działa, sama usługa jak i telefon w którym Pan wykorzystuje dwie kart. Zachęcam do czytania, a potem do pisania.

  pozdrawiam
  Radek

  Odpowiedz
  • kwolana

   wygląda na to że redaktor naczelny nie odrobił zadania domowego przed napisaniem o swoich problemach

   dzięki Radek chyba wyczerpujesz temat

   Odpowiedz
   • blesio

    Trzeba dodać, że Orange umożliwia sterowanie przekierowaniami tylko w usługach abonamentowych, użytkownicy prepaid niestety są na straconej pozycji, w Orange Flex działają, właśnie sprawdziłem 😀

    Odpowiedz
     • blesio

      To może powinien Pan porozmawiać z opiekunem zamiast konsultanta. Ja posiadam numer w ofercie biznesowej jak i numer w ofercie prywatnej, na obu numerach da się ustawiać przekierowaniami, ale trzeba poprosić aby włączyli taką możliwość bo standardowo jest ona zablokowana.

      Odpowiedz
 4. Leszek

  Karta eSim z Orange działa za granicą bez najmniejszych problemów. Na stałe mieszkam w Norwegii i korzystam z iphona XS z dwoma kartami, jedna fizyczna i druga esim z Orange.

  Odpowiedz
 5. Red

  Orange nie jest jedynym operatorem w Polsce który posiada w ofercie eSIM. Dużo wcześniej taką usługę oferował Truphone.

  Odpowiedz
  • blesio

   i tylko dla danych i nie jest operatorem w Polsce.

   Odpowiedz
 6. Kuba

  Oho 🙂 Lubię takie artykuły 😀 Ale jest jedna wielka zaleta! JEST! i Orange to ma! Reszta Nie. A iphone nie jest jedynym urządzeniem, które działa z e-sim.

  Odpowiedz
 7. blesio

  „Ekstra karta eSIM nie działa za granicą
  O tym braku Orange informuje na swojej stronie. Rozwiązanie eSIM z dodatkową kartą jest zatem całkowicie nieprzydatnym rozwiązaniem dla osób podróżujących.”

  Powiedziałbym, EkstraKarta eSIM dla SIM/eSIM jest nieprzydatna za granicą. Główna karta działa dalej, nie działa EkstraKarta, czyli jeśli mamy ją w zegarku to nie pobiegamy sobie bez telefonu, to znaczy pobiegamy ale nikt się do nas nie dodzwoni, w tablecie nie będziemy mogli surfować po internecie za pomocą LTE karty EkstraKarty….. to nie jest naprawdę trudne do ogranięcia.

  „eSIM ma swoje ograniczenia. Nie wyrzucaj swoje karty SIM, bo jak widzisz, może być przydatna.. Ja niestety będąc przekonany, że eSIM to klon funkcji karty SIM pozbyłem się „starej technologii”. Musiałem następnie udać się do salonu i wydać 25 złotych na fizyczną kartę SIM” – to wszystko jest opisane na stronie, wystarczy, że Pan sobie kupi najtańszy starter Orange na kartę i przeniesie eSIM na tą właśnie kartę, za darmo (kilka razy jest za darmo), oczywiście wszystko ładnie pięknie jeśli ma Pan dostęp do telefonu i może Pan otrzymać sms autoryzacyjny, jeśli Pan jednak usunie eSIM z telefonu zanim Pan się przełączy na SIM no to trzeba się udać do salonu (to również jest opisane na stronach Orange), i nie SIM kosztuje 25 złotych bo ten kosztuje 5 złotych, tylko cała usługa w salonie….. 🙂

  Mógłby Pan napisać cały artykuł od nowa w zasadzie bo 75% jego treści nie ma pokrycia z prawdą…

  Odpowiedz
 8. Przemysław Marczyński

  Podtrzymuję, że Ekstra karta eSIM nie działa za granicą. Dodatkowo przypadłości o których piszę są potwierdzone przez konsultanta w Orange. Nie wiem zatem o co chodzi z podważaniem artykułu.

  Odpowiedz
  • blesio

   Bo Pan myli pojęcia proszę Pana, problemy o których Pan pisze dotyczą albo rozwiązania DUAL SIM DUAL STANDBY w telefonie lub funkcjonalności która upośledza komunikaty przy połączeniach gdy używa się Ekstra Karta eSIM. To nie ma w ogóle związku z technologią eSIM, w ogóle. Gdyby Pan miał w telefonie tylko i wyłącznie eSIM, dodatkowo nie używałby Pan Ekstra Karty eSIM to nie miałby Pan żadnych problemów, żadnych. Wszystko co Pan opisał nie ma w ogóle nic wspolnego z samym eSIM.

   Jeśli dajmy na to będzie Pan w telefonie korzystał ze standardowej karty SIM ale wziął do tandemu Ekstra Kartę eSIM do zegarka to miałby Pan dokładnie te same problemy gdyby Pan korzystał z eSIM w telefonie + ekstra karta esim do zegarka czyli:

   SIM + Ekstra Karta eSIM = eSIM + Ekstra Karta eSIM co oznacza dokładnie te same problemy. Problemem nie jest zatem sama karta eSIM w telefonie tylko tandem SIM/eSIM + Ekstra Karta eSIM, ta ekstra karta jest problemem.

   Drugie zagadnienie, brak internetu przy połączeniu, brak dostępności drugiej karty itp, to nie jest problem karty eSIM, to jest problem rozwiązania DUAL SIM samego telefonu, jest nieiwele telefonów na rynku, które obsługują DUAL SIM DUAL ACTIVE, gdzie tych problemów nie ma, a iPhone takim telefonem niestety nie jest.
   Gdyby Pan włożył dwie fizyczne karty SIM do telefonu który obsługuje tryb DUAL SIM DUAL STANDBY to miałby Pan dokładnie takie same problemy…. identyczne, pomimo posiadania dwóch fizycznych kart SIM

   Kolejna sprawa, przekierowania, działają w Orange bez problemu, w abonamentach oraz w Orange Flex, nie działają w opcji na kartę. Sprawdzone przed chwilą.

   I tak na koniec eSIM to nic innego jak karta SIM programowalna elektronicznie, nadal karta SIM ale wbudowana w telefon, niczym jednak nie różniąca się funkcjonalnie od zwykłej fizycznej karty, oprócz tego, że można ją skasować.

   Nie napisał Pan w artykule, że kart eSIM w telefonie można mieć kilkanaście, nie napisał Pan w artykule, że można np ustawić aby telefon przełączał Internet jeśli w danej chwili połączenie odebrane jest na karcie, która domyślnie nie obsługuje internetu, co oznacza, że z aktywnej karty internet się przełączy na kartę która obsługuje połączenie, tak w Polsce od dawna działa już VoLTE i internet będzie działać jednocześnie z połączeniem głosowym, ale musi się internet przełaczyć na kartę obsługującą w danej chwili połączenie głosowe, to da się zmienić w ustawieniach samego telefonu.

   75% ograniczeń, które Pan wymienił w artykule mają związek albo z kartą Ekstra Karta eSIM albo z rodzajem DUAL SIM w telefonie, to wszystko.

   Dodam również, że opisana sytuacja z brakiem informacji o zajętości jest już dawno rozwiązana.
   Pisze Pan ponad to, że w Orange nie ma możliwości przekierowania numeru, a potem pisze Pan, że Orange sam przekierowuje…. to jak to jest?

   Opiszę Panu jak to działa u mnie (tak, mam eSIM oraz SIM w telefonie, mam również do jednego numeru Ekstra Kartę eSIM do zegarka)
   Gdy ktoś do mnie dzwoni na nieaktywny numer (bo drugi jest właśnie zajęty) to przez długi moment słyszy ciszę, bo operator go szuka w sieci (był przed chwilą ale DUAL SIM DUAL STANDBY wyłączył kartę) i po jakieś 30 sekundach dostaje komunikat, że osoba do której dzwonisz ma wyłączony telefon lub niedostępna, tak jest w obu przypadkach:

   A zajęty, ktoś dzwoni na B i dostaje po długiej ciszy komunikat o wyłączonym numerze lub o tym, że osoba do której dzwonisz ma wyłączony telefon lub niedostępna

   Jeśli sobie ustawię przekierowanie typu: gdy wyłączony: **62*+48xxxxxxxxx# + zielona słuchawka na np prywatnym numerze na służbowy numer, a rozmawiam np przez numer służbowy to osoba dzwoniąca na mój prywatny numer będzie długo słyszała ciszę ale potem usłyszy zajętość. I tak, oba numery mam w Orange i przekierowania na karcie eSIM działają.

   Trzeba po prostu umieć te przekierowania robić i rozumieć jak działa sieć operatora. Jeśli ma Pan włączone połączenia oczekujące i korzysta Pan z Ekstra Karty eSIM to radzę wyłączyć na tym numerze tą usługę bo połączenia oczekujące po prostu nie działają prawidłowo.

   I jeszcze jedna ciekawostka, Operator nie wie, że Pan korzysta z jednego telefonu i dwóch numerów na tym telefonie, on sam sobie przekierowań za Pana nie robi. On w ogóle za Pana żadnych przekierowań nie robi.

   Zalecam zapoznanie się z kodami USSD i jak się z nich korzysta. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie Pana przekonało.
   Acha, to, że Pan musiał zapłacić 25 złotych za wydanie karty SIM, mógł Pan kupić najtańszy starter Orange za 5 złotych i zmienić eSIM na sim we własnym zakresie, wszystko jest opisane na stronie Orange. Jak Pan nie ma dostępu do karty eSIM (skasował go Pan przed użyciem funkcji przeniesienia esim na sim na stronie orange to niestety musiał Pan odwiedzić salon, 25PLN kosztuje usługa przeniesienie eSIM na SIM w salonie, karta sim jest w cenie).

   Reasumując:

   – problemy z komunikatami podczas połączeń to wina :
   * Ekstra Karty eSIM
   * trybu DUAL SIM DUAL STANDBY samego telefonu
   – problemy z przekierowaniami bądź brak ich ustawienia to nieznajomość kodów USSD bo one działają w Postpaid oraz Flex co sprawdziłem empirycznie przed napisaniem tej odpowiedzi
   – problemy z brakiem internetu podczas połączenia głosowego na karcie która nie jest ustawiona jako dostarczająca internet to wina:
   * złych ustawień telefonu (należy włączyć finkcję:Przełączanie danych kom. w iPhone
   * ogólnie jest to ograniczenie DUAL SIM DUAL STANDBY

   Tak w skrócie wykazałem, że wszystko co Pan opisał nie jest winą eSIM.

   pozdrawiam,
   Radek

   Odpowiedz
   • Przemysław Marczyński

    Panie Radku dziękuję za wyczerpujący komentarz. Niestety mój problem pozostaje problemem zgodnie z opisywanymi doświadczeniami. Zasięgnąłem opinii Orange w tej sprawie (pomijając już wsparcie techniczne). Kiedy otrzymam od nich potwierdzenie zaistniałej sytuacji dam znać.

    Odpowiedz
    • Blesio

     Szanowny Panie, nie ma za co, chciałem tylko zwrócić Panu uwagę, że obwinia Pan za wszystko technologię eSIM, a powinien Pan raczej telefon i usługę EkstraKarta… bo Pana wszystkie problemy nie mają żadnego związku z eSIM. A taki niestety jest wydźwięk Pana artykułu.

     Odpowiedz
      • Morcos

       Mam taki problem , oryginalny sim Oranga siedzie w centralce alarmowej , limit przyznanych GB jest ledwie naruszony . Czy mozna go wykorzystac na iPadzie z e-sim pozostawiajac dotychczasowa funkcjonalnosc glownej karty / plastikowej sim czyli wykorzystanie w centralce do komunikacji jak dtychczas???

       Odpowiedz
     • blesio

      Ponieważ nie mogę odpowiedzieć na Pana poniższy komentarz… piszę pod swoim. Pan nadal zdaje się nie rozumieć sytuacji. Tak dla testu, niech Pan usunie ekstra kartę sim. Zobaczy Pan jak się poprawi sytuacja z połączeniami (przy zajętości czy przy włączonej usłudze oczekiwania).
      Wszystkie przypadłości ma Pan, Panie Przemku na tym numerze bo do niego właśnie jest podpięty Ekstra eSIM…. zasadę działania DUAL SIM DUAL STANDBY już wyjaśniłem. Jak Pan widzi, problem jest na numerze do którego ma Pan podłączony Ekstra eSIM i z tym jest problem…. ja nie wiem jak mam Panu to wytłumaczyć jaśniej.

      Napiszę jeszcze raz, najprościej jak się da:

      SIM standardowy z podpiętym Ekstra eSIM – są problemy
      eSIM z podpiętym Ekstra eSIM – są problemy

      SIM standardowy – nie ma problemów
      eSIM – nie ma problemów

      Chcę tylko Panu zwrócić uwagę, że to nie eSIM jest problemem, a cały artykuł właśnie Pan w taki sposób napisał, problemem jest tylko i wyłączenie kombo z Ekstra eSIM….

      Odpowiedz
      • Przemysław Marczyński

       Sprawa jest dla mnie jasne. To jest mocne ograniczenie funkcjonalności tej usługi. I właśnie o ograniczeniach jest ten tekst. Dodam, że SIM z podpiętą kartą Ekstra eSIM nie sprawiał u mnie problemu.

       Odpowiedz
     • Blesio

      To ciekawe rzeczy Pan pisze, bo używałem w obu wariantach i w obu zachowywało się tak samo.

      Odpowiedz
      • Przemysław Marczyński

       Sprawa sama mnie zaciekawiła jeszcze bardziej z faktu, że mój przypadek wydaje się być wyjątkiem. Jednak potwierdzenie przez konsultanta moich problemów i stwierdzenie, że nie wiadomo kiedy będę mógł korzystać z dobrodziejstw przekazywania numeru i innych opcji skłonił mnie do tego tekstu. Ufam, że Orange odpisze na prośbę o komentarz. Bo konsultant Orange zostawili mnie z takimi informacjami – https://share.getcloudapp.com/xQuWqlgQ

       Odpowiedz
     • Blesio

      Wtedy kiedy miał Pan SIM i ekstra esim nie miał Pan przypadkiem drugiego numeru w telefonie? W sensie, SIM był jedyną kartą w telefonie? Jeśli tak to zachęcam ponownie do przeczytania tego co napisałem tutaj już wielokrotnie, przeczytania i zrozumienia jak się zachowuje telefon DUAL SIM z dwoma kartami, niezależnie czy ma ekstraSim czy nie, oraz jak działa funkcjonalność ekstraSim i jakie są jej ograniczenia. A Pan w dalszym ciągu upiera się, że to wina eSIM, co nie jest prawdą. Pana problemy to: niezrozumienie ograniczeń SIM/eSIM w tandemie z EkstraKarta eSIM oraz ograniczeń samego mechanizmu DUAL SIM DUAL STANDBY… i już więcej nie będę chyba pisał bo Pan uparcie chce winę zrzucić na eSIM, bezpodstawnie. A artykuł powinien się nazywać: Dlaczego nie warto używać usługi Ekstra Karta eSIM oraz odkrywamy wady telefonów DUAL SIM DUAL STANDBY.
      To chyba wszystko. Dziękuję za niemerytoryczną dyskusję, zakończoną: bo ja tak miałem.

      Odpowiedz
     • Blesio

      Panie Przemysławie, proszę jeszcze raz się skontaktować z przedstawicielem Orange. Osoba z którą Pan rozmawiał wprowadziła Pana w błąd. Przekierowania działają, informacji o połączeniach oczekujących faktycznie nie ma, a konsultant myślał, że zestawienie eSIM i SIM to tandem SIM i EkstraSim. Nie pierwszy raz spotkałem się z niedoinformowaniem konsultanta któregoś z operatorów.
      Z tego co ustaliłem, w tandemie SIM lub eSIM z EkstraSim były dwa problemy:
      Brak sygnału zajętości – był za to komunikat: nie ma takiego numeru, to zostało jednak naprawione
      Brak informacji o oczekiwaniu – to nadal nie działa. Ale te dwa przypadki dotyczą nie DUAL SIM ale właśnie tandemu SIM lub eSIM z ekstra kartą. I nadal sprowadza się to do tego o czym pisałem.
      Proszę mi wybaczyć, ale tekst swój oparł Pan na niekompetentnej odpowiedzi konsultanta Orange. A ja tylko Pana chciałem wyprowadzić z błędu. Większość osób pracujących na infoliniach ma szczątkowe i formacje na tematy takie jak ten, niech mi Pan uwierzy. Moje próby dotarcia do sedna były trochę bardziej wnikliwe niż zwykły czat z konsultantem. Proszę sobie porozmawiać z działem technicznym. Dowie się Pan znacznie więcej. Tu nie eSIM zawinił proszę Pana, tylko dołączenie Ekstra Karty.
      A jeśli chce Pan sterować przekierowaniami to proszę konsultanta poprosić o włączenie możliwości sterowania przekierowaniami numeru i już będzie załatwione, proszę zobaczyć, że działa na karcie esim do której jest podpięta ekstra karta esim https://share.getcloudapp.com/WnuGyKZe

      Do tego co mówią konsultanci podchodzę z bardzo dużym dystansem, w jednej rozmowie dowiedziałem się, że do uzyskanie duplikatu karty esim jak dostanę telefon po naprawie wystarczy dostęp do serwisu węglowego Orange, ale jak Pan zauważył należy udać się do salonu…

      Odpowiedz
      • Przemysław Marczyński

       Problemy o których Pan wspomina nadal istnieją – ja je posiadam. Zatem nie wiem czy to znów niekompetencja na infolinii czy innego źródła w Orange. Reasumując problemy z nazewnictwem artykułu i usług. Korzystanie z przedstawionych usług ma swoje dość mocne ograniczenia. Czy wynika to z technologii czy z ograniczeń sieci jest dla zwykłego użytkownika sprawą drugorzędną bo… nie działa. Sprowadzam to trochę do parteru teraz ale chcę tu zaznaczyć zwyczajne ograniczenia w korzystaniu z usługi.

       Odpowiedz
     • blesio

      Tyle, że ograniczenia sieci są spowodowane w ogóle czym innym, tym, że Orange nie jest w stanie poradzić sobie z dwoma kartami z tym samym numerem, i tylko to, nie ma z tym nic wspólnego eSIM, 75% Pana artykułu opisuje eSIM jako przyczynę wszystkich Pana bolączek, taki jest wydźwięk tytułu, oraz taki jest wydźwięk samego artykułu. No cóż, artykuł nierzetelny, oparty wyłącznie na błędnej odpowiedzi konsultanta, który w 100% nie zrozumiał pytania i sytuacji. Mogę tylko Panu pogratulować, a sobie, że zmarnowałem tyle czasu tłumacząc Panu jaka jest rzeczywistość i jak Pan się z nią bardzo mija. Z dobrych chęci początkowo, niestety Pana ignorancja wygrała.
      Życzę zdrowia.

      Odpowiedz
      • Przemysław Marczyński

       Wybacz ale w iPhonie aby mieć drugą kartę SIM musisz mieć eSIM. Zatem dla użytkownika sprzętu Apple to jest naturalne środowisko w którym pojawia się problem z… eSIM.

       Odpowiedz
 9. dre

  Czy zatem taki scenariusz używania e-sim jest możliwy ? e-sim w telefonie a karta sim z danymi i gdzieś w daleko w Tajlandii korzystam na przykład z połączeń face time lub WhatsApp ?

  Czy inni operatorzy w ogóle mają zamiar wprowadzić e-sim ?

  Odpowiedz
  • Piotrek

   W taki sposób ja z tego korzystam – jak wyjeżdżam poza UE kupuję plastikowy SIM lokalnego operatora i ustawiam go tak aby był źródłem internetu w telefonie. Działa bezproblemowo. Na codzień tylko eSIM.

   Odpowiedz
   • DRE

    A czy da się ustawić tak by plastikowy SIM z danymi tworzył hotspot i jednocześnie podłączyć się do tego spotu z tego samego telefonu tak by korzystać z wi-fi calling ? Wiem, ze to nieco przekombinowane. Ale byłoby super rozwiązaniem problemów z drogimi połączeniami w roamingu poza Europą.

    Odpowiedz
 10. Artur

  Żeby pisać dobre artykuły trzeba być ekspertem. Artykuł to nie forum dyskusyjne do zasięgania porad jak korzystać z różnych urządzeń i funkcji. Artykuł powinien być źródłem wiedzy. Ten żenujący artykuł jest dowodem ignorancji autora. Starość? Ociężałość umysłowa? Wykluczenie technologiczne? Czas na emeryturę.

  Odpowiedz
  • Max

   Same przedmioty Apple nie zastąpią nam odpowiedniego IQ do obsługiwania ich ;-).

   Odpowiedz
 11. Mariusz

  Ja dodałbym jeszcze tylko, ze mając Orange i esim, warto wygenerować sobie kod przez stronę Orange nowej karty esim na wypadek, jeśli zresetujemy kiedyś telefon. Nie posiadając takiego kodu zmuszeni będziemy odwiedzić salon, ponieważ ktoś wymyślił sobie, ze by wymienić kartę sim musisz potwierdzić to kodem z SMS, którego nie dostaniesz, bo karta jest nieaktywna. Debilizm totalny. W Orange Flex lepiej to rozwiązali, bo możesz wygenerować nowy esim w aplikacji.

  Odpowiedz
  • blesio

   To chyba nie zadziała. Z tego co się orientuję ten kod jest aktywny przez jakiś określony czas. Można resetować telefon bez kasowania eSIM, przy resetowaniu system się pyta czy zachować kartę eSIM. Warto zamienić na standardowy SIM przed oddaniem do serwisu, i zaoszczędzić sobie wizyty w salonie i 20 złotych 😉 albo lepiej jeszcze. Kupić starter za 5 złotych i trzymać na wszelki wypadek.

   Odpowiedz
   • Mariusz

    Działa, bo już tak robiłem

    Odpowiedz
 12. artur

  a problemy z sms znikającymi?

  Odpowiedz
 13. BBB

  „Działa tylko jednak karta SIM” – co to znaczy?

  Odpowiedz
 14. rlogic

  Cały artykuł to stek bzdur… Autor myli pojęcia i nie słucha porad innych, bardziej doświadczonych 🙂
  Żałuje, ze mi to wyskoczyło na FB…

  Odpowiedz
 15. A

  Zrozumiałabym ilość bzdur w artykule praktykanta, ale autor napisał o sobie „Redaktor naczelny miesięcznika Mój Mac Magazyn.”. Przerażające. Równie przerażające jest też to, że autor w komentarzach otrzymał masę cennych informacji, a pomimo tego dalej brnie i broni bzdur. Zero poszanowania czasu i wiedzy czytelnika. Jak grochem o ścianę.

  Redaktor naczelny miesięcznika Mój Mac Magazyn.‍♀️

  Odpowiedz
  • Przemysław Marczyński

   Doceniam cenne informacje. Nie rozwiązują one jednak problemów z artykułu. Wstrzymałbym się z obrażaniem praktykantów. Niebawem będziemy wiedzieć więcej o wspomnianych w tekście dolegliwościach sieci Orange.

   Odpowiedz
   • rlogic

    Dolegliwości są, ale kompletnie myli Pan pojęcia i wprowadza czytelnika w błąd dodatkowo stawiając Orange w niekorzystnym świetle. Dlaczego Pan tego nie rozumie?

    Odpowiedz
    • Przemysław Marczyński

     Co znaczy, że są dolegliwości? Jeśli masz na myśli, że nie działa przekierowanie na eSIM z podłączoną kartą do Apple Watch to faktycznie potwierdzam takie „dolegliwości”. Jeśli mam rację to Orange powinno poklepać mnie po plecach i powiedzieć, że już pracują nad rozwiązaniem tej „dolegliwości”, która mnie osobiście irytuje ponieważ oddałem Orange pieniądze zarówno za telefon, zegarek oraz abonament. Efektem jest nie możność korzystania z kilku ważnych funkcjonalności sieci. Na prawdę nie wiem czego tu nie rozumieć. Wszystko przecież gra 🙂

     Odpowiedz
     • Morcos

      Przczytalem te wymianę myśli i konkluzji nie zrozumiałem do konca. Mam następujący problem , u mnie karta Sim siedzi w centralce alarmowej i zrzeka raptem pare Mb z przyznanego limitu GB . Mam iPada z esim . Czy można zatem przypisać ten extra w Sim do iPada pozostawiając zwykła kartę Sim w centralce gdzie sie dobrze spisuje i wykorzystać przyznany limit danych do iPada?

      Odpowiedz
 16. Dominik

  Oddałem tel do serwisu. Esim poszedł się…. czy jest jakaś opcja ponownego włączenia inna niż wizyta w salonie i wymiana na zwykły sim i potem znowu na nowy esim? Czy jak tak zrobię to fizyczny sim do kosza? Przy kolejnym formacie fona znowu po zwykły sim do salonu? Numer nie na mnie i to strasznie upierdliwe rozwiązanie. Konsultant radził przed serwisem przeniesienie esim na inne urządzenie. Jasne, bo mam kilka iPhonów z esimami. A jak serwis będzie z powodu nieuruchamiania się telefonu to znowu kaplica?

  Odpowiedz
 17. Pawel

  Potwierdzam kwestię problemu, przedstawionego przez Redaktora, w użytkowaniu sim +e-sim w iPhone XS. W extra sim się nie zagłębiam bo tego nie używałem. Od ponad roku mam w telefonie dwie karty. Główna i dodatkowa. Jak rozmawiam z głównej i na dodatkową jak ktoś dzwoni to otrzymuje informacje, że jest telefon w kolejce połączeń oczekujących. Jednak jak rozmawiam z dodatkowej i ktoś kto dzwoni na główną to ma cisze a ja nie otrzymam żadnej informacji o tej próbie połączenia. Support Apple nie wie o czym do nich mówię jak o tym z nimi rozmawiam a Orange podobnie. E-sim działa ale działa źle. Pytanie czy to problem technologii e-sim w Orange czy telefonu apple…

  Odpowiedz
 18. Vagabunda

  Panie Przemysławie, zadziwia mnie Pański upór w bronieniu przegranej sprawy. Może najzwyczajniej w świecie lepiej posypać głowę popiołem, że ten artykuł mi nie wyszedł. Duże wyrazy szacunku dla Kolegi Blesia ! Pełne, merytoryczne odpowiedzi i Pana godny lepszej sprawy upór w podważaniu faktów. Nie powielajmy wzorców jednego Pana z Żoliborza.

  Odpowiedz
 19. Filip

  Usługa nie działa na wszystkich nawet nowych urządzeniach z androidem. Mam popularny nowszy model smartwatcha od Samsunga i niestety nie mogę korzystać z e-sim. Odpowiedź mało satysfakcjonująca z orange -pracujemy nad tym, ale nie wiemy kiedy wdrożymy.

  Odpowiedz
 20. Adam

  Ten artykuł powinien zniknąć, gdyż wprowadza w błąd osoby zainteresowane tematem. Autor chciał dobrze ale zabrakło troszkę wiedzy.

  Odpowiedz
 21. Oskar Jursza

  “ Ekstra karta eSIM nie działa za granicą”. To nie jest prawdziwa informacja. Z mojego doświadczenia wręcz mówię, że to kłamstwo!
  Od grudnia 2019 korzystam z eSIM Orange z moim iPhone 11. 95% życia spędzam poza Polską. Są to głównie kraje UE i nigdy nie zdarzyło się aby polski numer z Orange nie działał. Obecnie jestem we Włoszech, na eSIM Orange dzwonią do mnie klienci i nie ma problemu.

  Odpowiedz
 22. Michał L

  Jeśli chciałbym korzystać z eSIM + ekstra eSIM w zegarku Apple Watch. To jak ktoś do mnie zadzwoni to na obu urządzeniach będzie dzwoniło i będę mógł odebrać rozmowę?

  Odpowiedz
 23. eRKa

  Pytanie do posiadających Apple Watch z esim. Czy można mieć w zegarku osobny numer z Orange np. na kartę – inny niż w telefonie iPhone i móc przy tym swobodnie odbierać SMSy, które przychodzą na ten numer esim który jest w zegarku?

  Odpowiedz
 24. Artur

  prośba bo orange nie daje rady – czy „Ktoś” wie jak powinno być usługa orange + iphone 12 pro + iwotch 6 – jak powinno być zrobione aby osoba dzwoniąca jeśli prowadzę rozmowę nie słuchała ze nie odbieram, tylko porostu ze zajęte, czy że porowadzi rozmowę obojętnie, zwracam sie 16 raz do orange ale nie rozumieją.

  Odpowiedz
 25. Darek

  Telefon Galaxy S21, dual sim. Dwie karty tradycyjne sim. Jedna Orange, druga Plus. Obie karty aktywne. Zamiana Orange na esim. Aktywacja esim wyłącza kartę sim Plus. I odwrotnie.
  Jak włączę Plus i wyłączy się esim Orange to dzwoniący na Orange połączy się z Plus (przekierowanie, którego nie włączałem, więc jakby samo się zrobiło).
  Natomiast jeśli włączę esim Orange i wyłączy się sim Plusa to dzwoniący na Plus usłyszy, że abonent niedostępny i tu trzeba by było zrobić samemu przekierowanie.
  Takie moje doświadczenie. eSim zdecydowanie nie dla mnie. Wracam do zwykłego sim.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *