^
COVID-19 Exposure Notification

Pierwsze przymiarki do Contact-Tracing COVID-19 w trzeciej becie 13.5

Jaromir Kopp

30 kwietnia 2020

O tym, że Apple i Google wspólnie tworzy system pozwalający na sprawdzenie, czy czasem w ciągu ostatnich 14 dni nie mieliśmy kontaktu z chorym na COVID-19, już wiecie. Wiadomo też, że jest to obecnie najbardziej dbający o prywatność i do tego zdecentralizowany system tego typu. W iOS ma być udostępniony wraz z iOS 13.5. W Androidach… no cóż, nawet jak niebawem to pewnie trafi do 5% użytkowników.

Narzędzia do użycia API „COVID-19” już trafiają do organizacji

Wraz z trzecią betą iOS 13.5 pojawiła się wersja testowa Xcode 11.5, a specjalne narzędzia pozwalające na użycie API Contact-Tracing trafiają do publicznych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia.

W betach systemów można już znaleźć odniesienia do funkcji nazwanej Exposure Notification. Oczywiście jak to w iOS, użytkownik może sam decydować o tym, czy chce udostępniać losowo generowane i anonimowe gody, które są kasowane po 14 dniach i zbierać podobne kody od urządzeń z otoczenia. Dodatkowo w ustawieniach aplikacji Zdrowie, będzie można autoryzować lub nie aplikacje korzystające z tego API.

COVID-19 Exposure Notification w iPadOS 13.5b3

Ciekawostka z iPadOS 13.5b3

Jak wiecie, iPadOS nie ma aplikacji zdrowie i najpewniej nie będzie wyposażony w API Exposure Notification, ale w becie iPadOS 13.5b3 znalazły się odniesienia do tego API. Jeżeli w wyszukiwarce w Ustawieniach wpisze się „COVID”, to pojawi się informacja o nieistniejącym ustawieniu aplikacji Zdrowie.

Źródło: Patently Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy