^
Disco Elysium logo

Disco Elysium dostępne na macOS

Maciek Winiarski

28 kwietnia 2020

Wczoraj wieczorem ZA/UM ogłosiło wydanie w pełni natywnej wersji swojej szeroko nagradzanej gry, Disco Elysium, na macOS. Tytuł dostępny jest na Steamie, aktualnie w cenie wynoszącej ok. 110 złotych. Posiadacze wersji na Windows nie muszą niczego dodatkowo kupować – gra pojawi się automatycznie w bibliotece gier Steam na Macu.

Czym jest Disco Elysium?

Disco Elysium to szeroko nagradzany debiut wschodnioeuropejskiego studia ZA/UM. Wcielamy się w niej w cierpiącego na poważną amnezję detektywa rozwiązującego zagadkę morderstwa w fikcyjnym mieście Revachol. Pozornie banalna historia zdobyła uznanie recenzentów przede wszystkim ze względu na oferowaną głębię rozgrywki, możliwości rozwoju postaci i ogólną warstwę narracyjną. Dość powiedzieć, że tytuł zdobył kilka tytułów Gry Roku i może się poszczycić 91 punktami w serwisie Metacritic. 

Jakiego sprzętu potrzebuję, by grać w Disco Elysium?

Tutaj czekało na mnie zaskoczenie – gra została bowiem przeportowana z użyciem Metal API. Twórcy twierdzą, że do uruchomienia wystarczy nam dowolny Mac wspierający tę technologię, działający na systemie 10.13 High Sierra, procesor i3 oraz 20 GB wolnego miejsca na dysku. W minimalnych wymaganiach wymienione są explicite MacBook Air i Mac Mini, bez przydzielania konkretnych roczników. Jeśli jednak chcemy cieszyć się wyższymi detalami, to potrzebne będą dedykowane GPU i mocniejszy procesor. 

Osobiście jestem nieco zaskoczony tak niskimi wymaganiami. Na PC gra potrafi dać wycisk i „chrupnąć nawet na zalecanym GTX 1060. W przypadku posiadaczy starszych komputerów zalecam przetestowanie gry. Steam umożliwia zwrócenie tytułu przez pierwsze dwie godziny rozgrywki. Aczkolwiek warto nadmienić, że większość akcji Disco Elysium dzieje się w postaci tekstowych dialogów i to one stanowią o sile tego tytułu, więc da się z niej czerpać przyjemność nawet na słabszym sprzęcie.

Zachęcam do podzielenia się w komentarzach wrażeniami z tego, jak gra działa na Waszym sprzęcie.

Czy Disco Elysium jest dla mnie?

To… skomplikowane. Gra jest bardzo specyficzna. Nie boi się trudnych tematów i zdecydowanie nie jest delikatna w przekazie. Jest jednak czymś fantastycznym i unikatowym, więc jeśli szukacie sposobu na ciekawe spędzenie przynajmniej 20-25 godzin to Disco Elysium na macOS z pewnością je zapewni. Pod warunkiem, że znamy dobrze angielski bądź mandaryński – dialogi napisane są dosyć kwieciście. Aczkolwiek tytuł wciąga na tyle, że można go potraktować jako dodatkowe ćwiczenie pozwalające szlifować język.

Tak czy owak, warto spróbować.

Linki

Steam: link

Oficjalna strona internetowa: link

Komentarze (0)
L

0 komentarzy