Kategorie Aktualności

W ostatniej chwili Niemcy poparły technologię Apple-Google Contact Tracing

Apple i Google rozwijają wspólnie technologię pozwalającą na śledzenie kontaktów w celu określenia, czy czasem nie mieliśmy kontaktu z osobą zarażoną. Technologia jest opracowana z pełną dbałością o ochronę prywatności. Dane są przechowywane w urządzeniu użytkownika i kasowane po 14 dniach. Dokładną i przystępną analizę tego systemu można przeczytać w Nebezpieczniku. To naprawdę dobrze przemyślany system.

Rządy chcą więcej danych!

Wiele rządów rozpoczęło prace nad własnymi systemami śledzenia. Większość z nich nie dba o prywatność i jest scentralizowana. Na szczęście wiele z nich zderza się z ograniczeniami iOS, który nie pozwala na stałe używanie przez aplikację Bluetooth. Przedstawiciele rządu Francji nawet skierowali apel do Apple, aby odblokował taką możliwość dla ich aplikacji „szpiegującej”. Na szczęście nie wszyscy idą tą drogą.

Wczoraj Niemcy w zaskakujący sposób zmieniły kierunek, w jakim chciały wykorzystać technologię smartfonów do śledzenia infekcji koronaawirusowych, popierając wraz z rosnącą liczbą innych krajów europejskich, podejście proponowane przez Apple i Google.

Minister kancelarii Helge Braun i minister zdrowia Jens Spahn powiedzieli gazecie Welt am Sonntag, że Berlin przyjmie zdecentralizowane podejście do cyfrowego śledzenia kontaktów, rezygnując w ten sposób z opracowywanego już w Niemczech systemu scentralizowanego.

Braun powiedział w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD: „Będziemy wspierać zdecentralizowaną architekturę, która będzie przechowywać kontakty tylko na urządzeniach. To jest dobre dla zaufania”.

Wspólne API opracowane przez Apple i Google, dla swoich systemów ma być udostępnione w ciągu miesiąca. Będzie ono współpracować tylko z systemami „zdecentralizowanymi” takimi jak DP-3T, który został opracowany przez szwajcarski i został poparty przez Szwajcarię, Austrię i Estonię.

Ciekawe jaką drogą „idzie” polska aplikacja?

Grafika tytułowa po chodzi z DP-3T

Źródło: Patently Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.