^
Zębatka systemy aktualizacjie preferencje

Aktualizacje iOS i iPadOS 13.4.1 naprawiają problem z FaceTime

Jaromir Kopp

8 kwietnia 2020

Tydzień temu opisywaliśmy problem, który bardzo skomplikował życie użytkownikom starszych urządzeń Apple z systemami iOS 9.3.x i OS X El Capitan 10.11.x. Stracili oni możliwość połączeń FaceTime z urządzeniami zaktualizowanymi do iOS 10.4, iPadOS 10.4 i macOS 10.15.4.

Sprawdziłem! FaceTime znów działa!

Sprzęt Apple, gdy nie narazimy go na zbytnie przeciążenia, potrafi działać latami. Dlatego nadal w użyciu jest sporo iPadów 2, czy iPhone’ów 4s. Często korzystają z nich osoby starsze, których wymagania nie są już wielkie, a cierpliwości nauczyli się z wiekiem. Najczęściej są używane właśnie do komunikacji z innymi członkami rodziny za pomocą FaceTime. Tak też jest i u mnie w rodzinie. Jednak poprzednia aktualizacja zablokowała możliwość połączeń FaceTime, jeżeli stare i nowe urządzenie znajduje się w innej sieci lokalnej, co oczywiście jest najczęstszym przypadkiem. W obecnych czasach, gdy możliwość poruszania się jest mocno ograniczona, kontakt za FaceTime jest bardzo ważny.

Na szczęścia, Apple bardzo szybko zadziałał i po tygodniu rozwiązał ten problem, przynajmniej jeżeli chodzi o iPhone’y i iPady. Aktualizacja 13.4.1 przywraca możliwość połączeń z iOS 9.3.x. Niestety nadal nie mamy aktualizacji dla macOS.

Przy okazji rozwiązano problem z aplikacją Ustawienia, który mógł uniemożliwiać wybieranie Bluetooth w menu szybkich czynności na ekranie początkowym.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Magic TouchPad

  A czy z iPadOS działa touchpad od Apple?
  Bo mi gesty nie działają 🙁
  Nawet przewijanie dwoma palcami 🙁
  Granda i fuszerka!

  • Jaromir Kopp

   Który? Magic działa.

 2. Spm

  A mysz radiowa na USB działa zabawnie. Po aktualizacji jest chyba rozpoznana jako klawiatura lub klawiatura z gładzikiem. Dzięki temu nie wyświetla się klawiatura ekranowa. Lekka masakra.