^
OWC Thunderbay 8

128 TB danych na Thunderbolt 3 od OWC już dostępne

Jaromir Kopp

13 marca 2020

Niektórym wystarczy dysk 128 GB i do tej grupy zaliczałem się jeszcze rok temu, innym 64 TB będzie za mało. I właśnie dla tych drugich firma OWC oferuję nową obudowę Thunderbay 8 z interfejsem Thunderbolt 3.

2 586 MB na sekundę w testach praktycznych

Thunderbay 8 od OWC, to obudowa z ośmioma kieszeniami na dyski 3,5” lub 2,5”, HDD oraz SSD w dowolnych kombinacjach. Wyposażona jest w zasilacz o mocy 300 W oraz dwa porty Thunderbolt 3. Dodatkowo w obudowie znajduje się wyjście DisplayPort 1.2 pozwalające na podłączenie monitora bez stosowania przejściówek czy adapterów.

Do urządzenia można podpiąć komputery z Thunderbolt 1 i 2 za pomocą adaptera kupowanego oddzielnie. Jednak wtedy wydajność odpowiednio spada.

OWC Thunderbay 8 tył

Wraz ze sprzętem nabywca otrzymuje oprogramowanie SoftRAID pozwalające na konfigurowanie dysków w RAID znacznie wydajniejszy niże oferowany przez system macOS. W wersji dla Mac możliwe są konfiguracje RAID 0, 1, 4, 5, 1+0 (10), a niebawem RAID 6 i 6+. Wersja dla Windowsa oferuje tylko RAID 0 i 1. Macierze w takiej konfiguracji pozwalają na przenoszenie danych pomiędzy systemami.

8 × 16 × 6 = 768 TB

Jeżeli dla kogoś 128 TB to za mało, to może połączyć 6 sztuk Thunderbay z ośmioma dyskami po 16 TB w łańcuch, uzyskując niewyobrażalną (jak na razie) przestrzeń na dane aż 768 TB!

Cena pustej obudowy w USA wynosi 699, 99$. Z dyskami HDD 16 TB to już wydatek 5 999$.

OWC THUNDERBAY 8 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. gobos22

    podlaczenie 8x16x6 w raid0 a kazdy nas jako jako daisy chain. to chyba tylko teoretyczne mozliwosci niz faktyczne zastosowanie

    • Jaromir Kopp

      A ktoś Ci każe w RAID0? Chodzi o pojemność do zagospodarowania, a to można już tak jak się chce.