^
Siri po polsku nadzieja umiera ostatnia

Niestandardowe syntezery głosu od deweloperów w iOS?

Jaromir Kopp

10 marca 2020

Wygląda na to, że Apple poszukuje sposobów na umożliwienie programistom dostarczania niestandardowych syntezatorów głosu na iOS za pomocą nowego frameworka programistycznego o nazwie VoiceProvider.

VoiceProvider w iOS 14

Wg informacji zdobytych przez Mac Rumors, Apple chce dać możliwość dodawania do systemu dodatkowych syntezerów mowy. Ma to zapewnić wspomniany interfejs VoiceProvider. Pozwoli on na integrację syntezeraWygląda na to, że Apple poszukuje sposobów na umożliwienie programistom dostarczania niestandardowych syntezatorów głosu na iOS mowy dostarczanego przez dewelopera z systemem i używanie go zamiast standardowego. Usługa syntezy mowy ma być oferowana jako rozszerzenie w aplikacji dostępnej w App Store.

Jest to bardzo ważne dla użytkowników posługujących się językami, których iOS jeszcze nie syntetyzuje lub robi to kiepsko. W przypadku języka polskiego nie jest tak źle, ale jak sami zdążyliście się przekonać, istnieją na rynku rozwiązania, które mniej seplenią np. przy wymawianiu nazw własnych.

API VoiceProvider jest jeszcze wg Mac Rumors we wczesnym stadium opracowywania i nie ma pewności, czy Apple zdąży z nim w pierwszej wersji iOS 14. Należy pamiętać o aspektach bezpieczeństwa i poufności, bo syntetyzer dewelopera miałby dostęp do wszystkich tekstów, które chcemy „przeczytać na głos”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Mikołaj

  Jaromirze zmień proszę:
  „syntezer” na „syntezator”
  „głosu” na „mowy”
  Obecne to nieprawidłowe terminy.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *