Ostatnio dość intensywnie zaczęły pojawiać się informacje o rychłym użyciu przez Apple na własnych procesorów w Macach. Nie zawracałem sobie teraz tym głowy, bo poruszam temat ARM w Mac od wielu lat. Jednak pojawiła się właśnie nowa, bardzo interesująca informacja.
Nie tylko do komputerów mobilnych
Jak wiecie, Apple chwali się, że jego najsłabszy iPad (7) z wiekowym procesorem A10 jest szybszy od połowy notebooków z Intelem dostępnych na rynku. Dodatkowo iPad Pro również z nie najnowszym procesorem Apple, przegania ponad 95% wszystkich notebooków, a testy za pomocą GeekBench oraz praktyczne to potwierdzają.
Jednak nadal znajdowali się sceptycy, którzy uważali, że architektura ARM nie sprawdzi się zbyt dobrze w sytuacjach, gdy procesor musi się często przełączać pomiędzy trybami użytkownika i nadzorcy. Tak się dzieje właśnie w systemach „komputerowych”. Jak widać przykład iPadOS, zdaje się obalać tą tezę, a jeżeli taki problem rzeczywiście występował, to Apple (i nie tylko) wie jak go ominąć.
Ampere Computing i eMAG stają w szranki z Xeonami
O ile obecne procesory Apple Ax na bazie ARM mogą walczyć z popularnymi CPU od Intela (nawet z i7), to w przypadku współczesnych Xeonów zostają w tyle. Po prostu „startują” w innej kategorii „energetycznej”.
Co się dzieje, gdy procesor ARM nie musi być zasilany z małych baterii, pokazała wspomniana firma Ampere. Jej procesory eMAG zużywając połowę (~200 W) energii potrzebnej 28 rdzeniowemu Xeonowi, wydajnością w zastosowaniach serwerowych go przeganiają. W procesorze zawarto 80 lekko zmodyfikowanych przez Ampere rdzeni Quicksilver produkowanych przez TSMC w technologi 7N. Mogą one obsługiwać do 4 TB pamięci RAM DDR4 oraz 128x lanów (kanałów) PCIe 4.0. Procesor pracuje z taktowaniem do 3,0 GHz.
Teraz zestawcie to z czterema wydajnymi rdzeniami Vortex wspartymi czterema ekonomicznymi Tempest stosowanymi w A12 zawartym w iPad Pro Apple. Ten zestaw już pokonuje popularne Intele, nadal będąc zasilanym z niewielkiej baterii. Teraz „przeskalujcie” to do urządzeń, które nie muszą tak oszczędzać prądu i mogą zawierać np. 32 rdzenie i to tylko wydajne. Xeon legnie i zakwiczy.
Źródła: Mondaynote, Wikipedia
Nie zgadzam się. Moim zdaniem Xeon nawet nie zakwiczy.