^
WWDC 2019

Czy WWDC 2020 się odbędzie? Pewności nie ma

Jaromir Kopp

6 marca 2020

Koronawirus niestety mocno namiesza nie tylko w ekonomii. Gospodarka światowa wyraźnie spowalnia, może z wyjątkiem przemysłu farmaceutyczno-higienicznego. Dodatkowo coraz więcej imprez masowych jest odwoływana lub mocno ograniczana.

Think 2020 i I/O 2020 się nie odbędą

IBM i Google, odwołali lub ograniczyli swoje imprezy dla deweloperów i partnerów. IBM uniknął w ten sposób podróży i zgromadzenia w jednym miejscu ponad tysiąca uczestników z całego świata. Podobnie Google. IBM zapowiedział też, że Think 2020 odbędzie się w sposób wirtualny za pomocą transmisji on-line.

A co z WWDC 2020?

Impreza dla deweloperów Apple gromadzi co roku kilka tysięcy uczestników. Przyjeżdżają oni do Kalifornii z całego świata. Jak się domyślacie, takie zgromadzenie w czasie epidemii stanowi ogromne ryzyko. Niestety nic nie wskazuje na to, aby sprawa wirusa rozwiązała się do czerwca 2020.

Nabór dla deweloperów do udziału w loterii z biletami na WWDC, Apple zazwyczaj ogłaszał w połowie marca. Oznacza to, że na decyzję o być, albo nie być WWDC 2020, jest już bardzo niewiele czasu.

Opcji może być kilka. WWDC można przesunąć na późniejszy termin. Spowoduje to jednak duże zamieszanie w kalendarzu Apple. Bardziej prawdopodobne jest, że Apple zdecyduje się na odwołanie części stacjonarnej imprezy. Deweloperzy będą mogli brać udział w sesjach i szkoleniach on-line. Jednak trudno sobie wyobrazić transmisję z konferencji otwierającej WWDC, na której szefowie Apple opowiadają o nowościach w nadchodzących systemach, bez udziału publiczności. Wejście na scenę Cooka bez oklasków? To może być bardzo dziwne. Warto wspomnieć również o tym, że bilety na WWDC Apple sprzedawał w cenie sporo powyżej tysiąca dolarów. W przypadku odwołania „zjazdu” WWDC Apple będzie musiało zaproponować coś zamiast sesji „on-to-one” dla deweloperów, czy zajęć w małych grupach z trenerami Apple. Do tej pory materiały wideo i inne informacje z WWDC były udostępniane między innymi w aplikacji. Jednak nie pozwalała ona na udział (wirtualny) we wspomnianych zajęciach w małych grupach.

Hrabstwo Santa Clara wydało nowe wytyczne dla firm i społeczeństwa

Pierwsza część poradnika skupia się na sytuacjach związanych z pracą. Departament Zdrowia zwrócił się do firm z prośbą o znalezienie sposobów na to, aby ich pracownicy mogli pracować bez wchodzenia w bliski kontakt z dużymi grupami ludzi. Może to mieć duży wpływ na podjęcie decyzji o odwołaniu stacjonarnej części WWDC.

Podejrzewam, że sprawa WWDC 2020 wyjaśni się w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Apple nie może dłużej czekać z podjęciem decyzji.

A Wy macie jakieś pomysły na to, jak WWDC i konferencja „bez publiczności” może się odbyć?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. stop konsumpcjonizmowi

    Powinnie przenieść wszystkie konferencje / premiery na przyszły rok. Wytrzymamy z iOS 13 i macOS 10.15 do przyszłego roku. Nowych urządzeń też nie potrzebujemy co roku.

    COVID-19 = stop konsumpcjonizmowi