^
iPad Pro

Spóźniające się iPad Pro mają mieć ekrany z Mini LED

Jaromir Kopp

26 lutego 2020

iPady Pro są mocno spóźnione. Te lubiane i pomimo dość wysokiej ceny, chętnie kupowane tablety, ostatnio popadły w niełaskę klientów, którzy czekają na nowe wersje. Wygląda na to, że chętni na zakup nowych modeli, będą musieli jeszcze trochę wytrzymać.

iPad Pro i dużo nowych technologii?

Wiele wskazuje na to, że nie tylko koronawirus przyczynił się do tak znacznego opóźnienia. iPady Pro były spodziewane jesienią zeszłego roku, a mogą trafić na rynek dopiero w połowie 2020 lub nawet później. Jednak przyczyną mogą być nowe technologie, które Apple chce „przetestować” na swoim flagowym tablecie, a nie epidemia wirusa „z koroną”.

Nie tylko „3D sense”, ale i całkiem nowy ekran.

Sporo doniesień wskazuje na to, że iPady Pro będą wyposażone w bardzo porządny zestaw kamer. Dodatkowo wsparciem ma być technologia 3D Sense, czyli możliwość trójwymiarowego obrazowania fotografowanej sceny. Nie ma pewności co do zastosowanej do tego technologii, ale bardzo prawdopodobne jest użycie sonowskiej „Time of flight”, czyli oceniania odległości od obiektów za pomocą pomiaru czasy powrotu odbitej fali światła emitowanej przez specjalny oświetlacz w kamerze. Takie rozszerzenie możliwości iPada Pro idealnie wpisuje się w pasję Tima Cooka związaną z poszerzoną rzeczywistością. Apple ma również patenty na skanery 3D stosujące laser, a w Face ID do obrazowania trójwymiarowego używa emitera kropek i kamery na podczerwień. To ostatnie ma jednak ograniczony zasięg.

Jednak dodatkowo Apple może zastosować całkiem nowatorski ekran. Zamiast jednolitego podświetlania, mają zostać zastosowane mini diody LED. Pozwoli to na selektywne podświetlanie ekranu, tylko tak gdzie to potrzebne i z adekwatną mocą. Nie tylko znacznie obniża o użycie energii, ale podnosi kontrast. Komórki ciekłokrystaliczne LCD nie są w stanie zatrzymać całego światła, przy zastosowaniu selektywnego podświetlania nie będą musiały. Podobna technologia, choć nie z tak miniaturowymi źródłami podświetlania jest stosowana w Pro Display XDR.

Apple od kilku lat pracuje też nad własnymi rozwiązaniami w dziedzinie ekranów Micro LED. Wybudował nawet do tego celu laboratorium i mini fabrykę. Prace nad Micro LED trwają w niej do 2014 roku, po rzekomym przejęciu przez Apple firmy LuxVue. Jednak jest to technologia inna, w której mikro-diody LED tworzą ekran samodzielnie, a nie stanowią źródło podświetlania dla LCD.

Wygląda na to, że czas stracony na wyczekiwanie nowych wersji iPad Pro, zostanie zrekompensowany z nawiązką, zawartymi w nim technologiami.

Źródło: Apple Insider 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy