Niedawno ze zgrozą skonstatowałem, że są osoby, które do wyciągnięcia lub zmiany ikony pliku, czy aplikacji na macOS używają jakiegoś dziwnego narzędzia. Dlatego stwierdziłem, że warto przypomnieć prostszą metodę.
Zabawa z ikonami
Jedną z pierwszych niezbyt przydatnych rzeczy, którą poznałem na początku pracy z Macami w 1991 roku, był sposób na podmianę ikon w plikach i aplikacjach. Otóż nie zmienił się on, odkąd pamiętam, czyli przynajmniej przez te 29 lat.
Choć kopiowanie, czy zamiana ikon nie jest czynnością codzienną, to jednak czasem mamy taką potrzebę. Np. gdy potrzebujemy grafiki do artykułu lub prezentacji, czy chcemy oznaczyć pliki z materiałami marketingowymi zaprojektowaną przez nas ikoną.
Kopiowanie ikony
Zaznaczamy w Finderze plik lub aplikację, wciskamy Command+I (menu Plik -> Informacje).
W lewym górnym rogu okna z informacjami zaznaczamy miniaturkę ikony. Powinna zostać otoczona obwódką.
Wciskamy Command+C (Kopiuj z menu Edycja).
Przechodzimy do programu, w którym chcemy i można wkleić grafikę i to robimy.
Jeżeli wolimy otrzymać plik, otwieramy Podgląd i z menu Plik wybieramy polecenie Nowy ze schowka. Uwaga: pojawią się wszystkie rozmiary i wersje ikony. Dalej z menu Plik wybieramy Eksportuj… i w oknie zapisu pliku na dole zmieniamy format grafiki na nam potrzebny.
Zmiana ikony
Przygotowujemy grafikę w formie kwadratu najlepiej o rozdzielczości 2048 × 2048 piksli. Grafika może, a nawet powinna mieć przezroczystości. Zaznaczamy całość i kopiujemy do schowka.
Wybieramy plik lub aplikacji w Finderze. Wciskamy Command+I.
Zaznaczamy miniaturkę ikony w lewym górnym rogu i wklejamy grafikę (Command+V).
Gotowe.
Jeżeli chcemy przywrócić oryginalną ikonę, to w oknie z informacjami zaznaczamy miniaturkę i wciskamy Backspace (kasujemy).
Mam wrażenie że obsługa ikonek tego typu została fatalnie rozwiązana od zdaje się trzech systemów wstecz. Wielokrotnie wstawiałem sobie pobrane z sieci pliki jako ikonę w orientacji prostokątnej, które były wyświetlane prawidłowo. Obecnie po takiej operacji obrazki w ikonach są rozciągnięte.
Dla jasności dodam że robiłem tak z ikonkami teczek.