Apple zarządza i dostarcza ogromne ilości treści cyfrowych. Kiedyś były to głównie aplikacje, muzyka, filmy i aktualizacje systemów. Teraz dochodzi strumieniowanie na żywo i znacznie większa ilość danych użytkowników w iCloud. To coraz większe obciążenie.
Twoi klienci zasługują na najlepsze możliwe dostarczanie im treści. Apple Edge Cache (AEC) to przygotowany przez Apple i zarządzany przez niego sprzęt do wdrażania w sieciach partnerów ISP w celu dostarczania określonych treści Apple bezpośrednio do naszych wspólnych klientów.
Tak Apple zachwala nowy program instalacji u wybranych ISP (dostawców internetu) systemów do magazynowania treści. Dzięki takim magazynom raz przez kogoś pobrana treść z odległego serwera Apple może być innym użytkownikom korzystającym z tej samej infrastruktury ISP, dostarczona znacznie szybciej. Apple utrzymuje podobne „magazyny” treści u swoich dystrybutorów danych, ale są one bardziej scentralizowane.
Apple poszukuje ISP, którzy głównie obsługują klientów indywidualnych, a transfer treści Apple w szczycie przekracza 25 Gb/s. Apple Edge Cache (AEC) musi mieć możliwość połączenia do infrastruktury operatora za pomocą łącza 100 GE lub wielu łączy 10 GE (100 lub 10-gigabitethernet). Wpisy w bazie PeeringDB dostawcy muszą być precyzyjne i aktualne.
Przypomina mi się wykres obciążenia łącza brzegowego jednego z najważniejszych dystrybutorów treści Apple w Polsce w dniu premiery iOS 7. Dokładnie o 19.00 transfer skoczył z 30% możliwości łącza do 100% i wysycił wszystko. Oznacza to, że AEC miałyby, co magazynować i dystrybuować odciążając większych centralnych dostawców.
ISP spełniający wymagania mogą się zgłaszać do programu przez stronę Apple Edge Cache. Do wybranych Apple wystosuje zaproszenia.
Apple podaje informację o „naborze” do programu Apple Edge Cache, również w swoim wpisie o numerze ASN 714 w bazie PeeringDB. Można by rzec: „714 wzywa pomocy”.
Tak, jeżeli w firmie lub domu masz wiele urządzeń Apple, to na komputerze najlepiej stacjonarnym z większym dyskiem, możesz włączyć Magazyn zawartości. Pozwoli on na znaczne przyspieszenie pobierania aktualizacji systemów, aplikacji, a nawet treści iCloud własnych i udostępnianych. To wszystko w obrębie domowej lub firmowej sieci lokalnej.
Aby włączyć magazyn, uruchom Preferencje systemowe, wejdź w zakładkę Udostępnianie i tam po lewej zaznacz Magazyn zawartości. W opcjach zaawansowanych można ograniczyć wielkość magazynu oraz zdecydować kto może z niego korzystać.
Ciekawe czy nasi operatorzy i dostawcy ISP zaczną się masowo zgłaszać do programu Apple Edge Cache. Mam nadzieję, że tak.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.