^
photolab3

DxO PhotoLab 3. Jak szybko i profesjonalnie edytować zdjęcia

Przemysław Marczyński

10 lutego 2020

Wielu fotografów staje przed problemem – ile czasu mogę spędzić przy retuszu zdjęć. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: zbyt mało. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom te wyrywane chwile mogą okazać się zupełnie wystarczające do przygotowania świetnych kadrów. Zaawansowane narzędzia w nowej odsłonie DxO PhotoLab 3 pokazują, że do uzyskania świetnych efektów edycji nie potrzeba wielu godzin pracy.

Zacznijmy od początku… od porządku

photolab3

Ilość zdjęć przywożonych z sesji fotograficznych to prawdziwe wyzwanie, któremu stawiamy czoła podczas zgrywania kadrów z kart pamięci. PhotoLab w intuicyjny sposób pozwoli nam uchronić się przed kłopotami z importem zdjęć. Możemy oznaczać zdjęcia nie tylko ilością gwiazdek, ale co bardzo przydatne – wskazywać te ujęcia, które nas interesują (Picket). Dzięki takiemu podejściu i wykorzystaniu filtrów mogę wyświetlić tylko konkretne zdjęcia i utworzyć z nich nowy projekt (Project). Cały moduł do zarządzania zdjęciami PhotoLibrary jest bardzo intuicyjny i nie sprawi nam żadnych kłopotów nawet przy ogromnych ilościach danych.

Zdaj się na automatyzację

PhotoLab jest zarazem prosty w obsłudze i wyposażony w bardzo rozbudowane możliwości edycji zdjęć. W paletach umieszczane są narzędzia, których działanie aktywujemy, przełączając przycisk przy jego nazwie. Jednym kliknięciem możemy sprawdzić, jak nasza fotografia wygląda z poprawionym balansem bieli, redukcją szumów lub po użyciu narzędzia do przycinania kadrów.

Zaawansowane możliwości

Opcja „jednego kliknięcia” w funkcję edycji może brzmieć zbyt banalnie i z pewnością sugeruje brak zaawansowanych narzędzi. Wszelkie wątpliwości, jakie to wzbudza, rozwieje kliknięcie w mały trójkąt obok nazwy narzędzia, który odkryje przed nami prawdziwe możliwości programu. Trudno nawet podjąć wyzwanie wymienienia wszystkich opcji. Warto jednak odnotować, że możemy tu pracować nad każdym elementem zdjęcia, zaczynając od barw, po światło czy szumy. Narzędzie do naprawy fotografii działa fenomenalnie. Możliwości PhotoLab 3 pozwolą radykalnie zredukować czas, jaki musimy spędzić na na wywoływaniu zdjęć.

Pracuj na detalach

photolab3

PhotoLab 3 z jednej strony docenią ci, którym się spieszy i którzy chcą oddać efektowne zdjęcia nie morderczym nakładem pracy, jednak aplikacja posiada również funkcję do znacznie bardziej wymagających zadań – miejscowej ingerencji w fotografię – o nazwie Local adjustments. Za sam dostęp do tego narzędzia PhotoLab 3 powinien zostać ozłocony. W przypadku gdy którykolwiek fragment zdjęcia wymaga korekty, mogę wykorzystać pędzel do malowania maski i zaznaczyć interesujący mnie fragment do edycji. Przy tym narzędziu pojawi się podręczne menu pozwalające w precyzyjny i intuicyjny sposób wpływać na oznaczony obszar. Możliwości, jakie tu znajdę, to między innym zmiana kontrastu, rozmazywanie, temperatura barw, cienie, ekspozycja i wiele więcej.

Dopasowanie menu

Program daje swobodę projektowania swojego środowiska pracy. Mogę tworzyć osobiste palety i umieszczać na nich narzędzia. Ich kolejność zmieniam metodą przeciągnij i upuść. Jeśli będę potrzebował pływającego okna, które umieszczę w dowolnym miejscu ekranu, to z PhotoLab 3 także istnieje taka możliwość. Łatwy dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji to jedna z najważniejszych opcji, która w czasie intensywnej pracy zwróci się w szybkości realizowanych zleceń.

Studio DxO zna każdy, kto interesuje się fotografią. To oni tworzą jedne z najbardziej opiniotwórczych testów sprzętów i obiektywów. Znając się na zagadnieniach robienia zdjęć, swoje doświadczenie przenieśli również na aplikację PhotoLab 3. Program z każdą wersją nabiera coraz to nowych możliwości i staje się aplikacją, która ze względu na bardzo atrakcyjną cenę może stać się doskonałym narzędziem do rozpoczęcia przygody z wywoływaniem zdjęć i retuszem. Zaawansowane możliwości z pewnością przyciągną również zawodowych fotografów poszukujących aplikacji, która w błyskawiczny sposób wydobędzie piękno ich zdjęć.

Nazwa: DxO PhotoLab 3
WWW: www.dxo.com/dxo-photolab
Cena: 129 euro
Cechy:
– wygodny interfejs
– duże możliwości edycji barw
– funkcja lokalnej edycji
– łatwe zarządzanie biblioteką zdjęć

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Michal

    Przydatny artykuł. Dzięki. Widzę, że korzystasz z eGPU Blakmagic. Pewnie spisuje się świetnie. A jak z głośnością pracy. Czy dużo szumi.

    • Przemysław Marczyński

      eGPU bardzo pozytywnie. Ogólnie mogę polecić. Praca układu wentylacji cicha chociaż czasem potrafi cie rozpędzić ale nie jest to nic co nie mieści się poza akceptowalnymi ramami. Ogólnie bardzo OK.