Z dwóch dużych nowości dotyczących HomeKit, a zapowiedzianych na zeszłorocznym WWDC jak na razie do użytku trafiła jedna: HomeKit Secure Video. Na szczęście już niebawem również routery i aktualizacje ich oprogramowania zgodne z HomeKit trafią do użytkowników.
Przypomnę, że pierwsza nowość, czyli wspomniane kamery zgodne z HomeKit Secure Video (Prywatny monitoring w HomeKit), trafiła już do użytkowników m.in. kamer Logi Circle 2, choć w wersji beta. Niebawem trafi do kamer Anker oraz Netatmo.
Routery zgodne z HomeKit mają za zadanie automatycznie chronić nasze akcesoria przed dostępem z zewnątrz, ale i przed próbami nieautoryzowanej łączności ze światem zewnętrznym.
Warto pamiętać, że Apple wymaga, aby akcesoria zgodne z HomeKit mogły działać bez kontaktu z internetem. Musi im wystarczyć łączność w sieci lokalnej, a wyjściem w świat ma zajmować się jedynie Centrum akcesoriów. Nie oznacza to, że akcesoria nie mogą np. w celu samodzielnego pobierania nowych wersji oprogramowania łączyć się internetem. Jednak do normalnej pacy muszą działać bez. Dodatkowo nie powinny się łączyć z innymi poza kontrolerami urządzeniami w sieci lokalnej. I to jest jedna z podstawowych zalet HomeKit. Wszystko ma działać, bez potrzeby wsparcia ze strony, jakoś mniej lub bardziej podejrzanych serwerów. Dodatkowo w przypadku awarii internetu, urządzenia i automatyzacje będą działać, jedynie utracimy do nich dostęp z zewnątrz.
Routery zgodne z HomeKit mają trzy tryby pracy związane z akcesoriami HomeKit:
Bez ograniczeń: Router pozwala na podłączenie urządzenia do dowolnego serwisu internetowego lub urządzenia lokalnego. Jest to najniższy poziom bezpieczeństwa.
Automatyczne: Router umożliwia podłączenie urządzenia HomeKit do automatycznie aktualizowanej listy zatwierdzonych przez producenta usług internetowych i urządzeń lokalnych. Usługi i adresy, z którymi urządzenie może się łączyć, jest przesyłane do Apple przez producenta.
Restrict to Home (Ogranicz do domu): Router umożliwia podłączenie urządzenia HomeKit tylko do domowych Centrów akcesoriów i kontrolerów (są nimi np. nasze iPhone’y, którymi sterujemy Domem). Ta opcja może uniemożliwiać aktualizacje oprogramowania sprzętowego lub innych usług np. synchronizacji czasu.
Na stronie Apple dotyczącej urządzeń HomeKit pojawiły się linki z opisem „już niebawem” przy routerach Linksys oraz eero.
Linksys logiem „Działa z HomeKit” i dopiskiem „już niebawem”, chwali się przy następujących modelach swojej serii Linksys Velop Mesh Wi-Fi System: AC6600, AC4400, AC2200. Obecni użytkownicy tych urządzeń zyskają zgodność z HomeKit za pomocą aktualizacji oprogramowania.
Eero nie tylko zapowiada godność serii eero i eero pro z HomeKit, ale nawet po ostatniej aktualizacji ich routery zaczęły pojawiać się przy próbach dodawania akcesoriów. Niestety producent się lekko pośpieszył i operacji nie daje się dokończyć z dwóch powodów. Nie ma kodu pin koniecznego to sparowania i dodatkowo nie zostały uruchomione serwery wspierające softwarowe uwierzytelnianie, dla urządzeń nieposiadających chipu MFi.
Tak czy siak, routery dbające o bezpieczeństwo naszych domów niemal dosłownie, stają się faktem.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.