Opieszale rozwijana w wersji dla iOS aplikacja mObywatel w końcu doczekała się funkcji eRecepta oraz „Polak za granicą”. Pojawiły się one wraz ze wczorajszą aktualizacją w App Store.
eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP — pacjent.gov.pl). Dzięki niej możesz pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez Twojego lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa możesz również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo.
Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.
Do uruchomienia eRecepty w mObywatel, należy mieć aktywną funkcję mTożsamość oraz Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jeżeli tego nie mamy, to podczas uruchamiania eRecepty zostaną one dodane, ale proces się przedłuży. Można to wykonać w aplikacji, jednak wszystko odbywa się za pomocą wyświetlanych wewnątrz programu stron WWW. Autoryzacji możemy dokonać za pomocą aplikacji bankowych, jeżeli w nich już aktywowaliśmy profil zaufany, który jest konieczny do całego procesu.
Na początku listy niezrealizowanych recept wyświetlane są recepty właściciela mTożsamości, a następnie recepty jego podopiecznych oraz osób, które udzieliły mu pełnomocnictwa. Udzielenie pełnomocnictwa możliwe jest z wykorzystaniem funkcjonalności m.in. udostępnianych z poziomu Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).
Zlecenie na lekarstwa możesz zrealizować na dwa sposoby:
Podając numer PESEL osoby, na którą wystawiona została recepta oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR
Okazując do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola „Pobierz PDF”. W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.
To cytaty ze strony mObywatel w portalu gov.pl. Nadal figuruje na niej informacja, że eRecepyty oraz „Polak za granicą” są dostępne tylko dla Androida. Nie dajcie się zwieść.
To przydatna, ale zrealizowana w bardzo prymitywny sposób, funkcja, która wyświetla w niezbyt czytelny sposób zalecenia i ważne informacje dla przebywających lub wybierających się za granicę. O tym, jak bezmyślnie została ona zrealizowana, przekonacie się, gdy wyłączycie tryb samolotowy. Niestety będąc z dala od kraju i nie mając dostępu do internetu, nie uda Wam się skorzystać z tych ważnych informacji.
A wystarczyłoby, zapisywać i aktualizować zawartość przy każdym uruchomieniu aplikacji oraz ew. wyświetlać ostrzeżenie o potrzebie aktualizacji, gdy zapisane dane będą zbyt stare. To zadanie dla 3 klasy technikum informatycznego. Może jacyś uczniowie w tym pomogą w ramach zajęć szkolnych.
Wspomniane wady nie zmieniają faktu, że jednak coś działa i należy się cieszyć, że użytkownicy iOS mogą, choć z tych funkcji korzystać. Przypomnę, że nadal nie ma w iOS legitymacji szkolnej i studenckiej.
Zobaczcie, jak mObywatel mógł wyglądać, gdyby wersja dla iOS nie była taktowana po macoszemu, a w Ministerstwie Cyfryzacji nagradzali za efekty pracy, a nie tylko za realizację (byle jak) i odhaczanie „zadań”: Rozmowa z Michałem Galubińskim o tym, jak mógł wyglądać mObywatel.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.