^
RiP Flash

Adobe Flash… żegnamy bez żalu.

Jaromir Kopp

24 stycznia 2020

Moment, gdy z systemowej przeglądarki stron webowych dla macOS, czyli Safari definitywnie zniknie Flash, zbliżają się radośnie wielkimi krokami. W jego awangardzie kroczy Safari Technology Preview.

Safari Technology Preview 99

Jest to wersja przeglądarki dla macOS, w której umieszczane są jeszcze nie wprowadzone, ale zaplanowane do wcielenia w życie nowości i zmiany. Za pomocą Safari Technology Preview deweloperzy stron WWW i rozszerzeń do przeglądarki oraz aplikacji webowych mogą testować swoje rozwiązania, aby przygotować je dla nadchodzących wydań. Wersja testowa Safari jest dostępna publicznie i można ją pobrać ze strony Safari Technology Preview.

Właśnie w informacjach dołączonych do opublikowanej kilka dni temu STP podano, że zostało usunięte wsparcie dla Adobe Flash.

Warto przypomnieć, że samo Adobe już w 2017 roku zapowiedziało zakończenie wsparcia dla Flasha w 2020 roku. Co bardzo dziwi, jeszcze trafiają się, choć bardzo rzadko, strony z tą zacofaną i niebezpieczną technologią. Co gorsze, bywa nadal używana w tanich lub starych urządzeniach, jak kamerki internetowe, czy routery.

A wszystko zaczęło się w 2007 roku od iPhone’a

Potem początek końca Flasha przypieczętował iPad. Dotąd pamiętamy słowa Jobsa o „Leniwych programistach z Adobe”, właśnie w kontekście Flasha i jego braku optymalizacji dla urządzeń mobilnych oraz nowych interfejsów „macanych”. Jednak trzeba było, aż 10 lat, aby Adobe to zrozumiał i kolejnych kilku, aby producenci przeglądarek zakończyli wsparcie.

Flash nie tylko z powodu braku optymalizacji jest krytykowany. Gorsze były błędy i podatności, które co chwila w nim odnajdowano. Niektóre z nich pozwalały na przejęcie całkowitej kontroli nad komputerem.

I właśnie z tych powodów pożegnamy się z Flashem bez żalu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy