^
Tastemade w Apple TV

Tastemade — nowy kanał w TV App dostępny w Polsce

Jaromir Kopp

24 stycznia 2020

Channels (kanały) w aplikacji TV w Polsce, ale i wielu innych krajach wieją pustką. Jednak od wczoraj pustka w nich jest ciut mniejsza. Pojawił się kolejny „nadawca”, który postanowił swoją ofertę udostępnić również i w naszym regionie.

Channels TV

Apple ma całkiem odmienne podejście do udostępniania produkcji telewizyjnych. Inni potentaci starają się kupować licencje i publikować obce produkcje w swoich serwisach. Wiemy o problemach np. Netflixa z własnym House of Cards, którego z powodu umów licencyjnych nie mógł oferować przez dłuższy czas np. w Polsce. Również Netflix i Sky zostali pozbawieni produkcji Disneya, gdy ten uruchomił własną usługę. Co gorsze czasem coś jest w jakiś regionach zabierane z jednej usługi, ale ta, w której ma się pojawić, nie jest dostępna lub jest dodatkowo płatna.

Apple wymyślił, że każdy z chętnych wydawców, może uruchomić swój kanał w aplikacji TV. To on będzie decydował, gdzie i na jakich warunkach jego kanał będzie prezentowany. To on też ustala cenę za dostęp i do niego wpływają środki z abonamentów (pomniejszone o marżę Apple). Niestety użytkownik za każdy kanał musi płacić osobno.

Tastemade

W Polsce od wczoraj dostępne są… trzy kanały. Pierwszym był Smithsonian, drugim TV+, a od wczoraj Tastemade. Ten ostatni oferuje filmy, seriale i reality show o tematyce kulinarnej i podróżniczej.

W Polsce dostępny jest za 10 zł miesięcznie (po 7-dniowym okresie próbnym). Niestety jego produkcje są prawie wyłącznie w angielskiej wersji językowej i nie posiadają napisów poza angielskim CC.

Jednak być może ktoś z Was zainteresuje się „gotowaniem na ekranie”. Na testy macie, jak wspomniałem 7 dni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. KOLeC78

    Kupowanie streamingu aTV+ to jest jakiś absurd: Znalazłem tam pakiet „French Film Festival”. Raptem 7 filmów, każdy po ~18zł do kupienia lub ~8zł do wypożyczenia. A na naszym .pl vod ten sam „French Festival” całkowicie za darmo z 24 pozycjami do obejrzenia.

    • tom

      Oczywiście że bez sensu. Może za rok w tym tempie coś się zmieni -o ile inni staną w miejscu.