Kategorie Aktualności

Jak łamać zabezpieczenia za pomocą cyber kiosku ujawnia szkocka policja

Cyber kiosk Cellebrite, to jedno z kilku znanych narzędzi do łamania zabezpieczeń wbudowanych w smartfony. Z tego, co wiadomo, potrafi sobie poradzić nawet z niektórymi modelami iPhone’ów i wersjami iOS. Jak posługują się nią szkoccy policjanci, można zobaczyć na filmie.

Z naciskiem na poufność

Informacje podane na portalu szkockiej policji ujawniają, w jaki sposób oficerowie policji będą dobierać się do danych zapisanych w smartfonach oraz w jaki sposób po ich ewentualnym uzyskaniu, będą one analizowane. Warto zwrócić uwagę na to, jak szkocka policja podkreśla, że dane po zbadaniu nie będą zapisywane, bo „cyber kioski”, w jakich 41 sztuk mają zostać wyposażone komisariaty do końca maja, nie mają takiej możliwości. Interesujące.

Cyber kioski to komputery stacjonarne, które będą znajdowały się na posterunkach policji we wszystkich lokalnych wydziałach policji. Technologia ta pozwala specjalnie wyszkolonym policjantom badać urządzenia mobilne w celu ustalenia, czy zawierają one informacje, które mogą mieć znaczenie dla dochodzenia lub incydentu policyjnego. Pozwoli to na znacznie wcześniejszy przebieg dochodzenia i szybszy zwrot urządzeń, które nie są istotne dla dochodzenia.

Dzięki szybkiej identyfikacji urządzeń, które zawierają i nie zawierają dowodów, możemy zminimalizować ingerencję w życie ludzi i zapewnić lepszą obsługę społeczeństwa.

To cytaty pochodzące z komunikatu policji szkockiej.

Więcej można zobaczyć na filmie:

Oczywiście nie podano, z jakimi urządzeniami cyber kioski sobie radzą i jakie zabezpieczenia potrafią obejść. Nie podejrzewam, aby potrafiły „złamać” każdego iPhone’a, choć „wyścig zbrojeń” wciąż trwa. Warto skonfrontować te informacje z żądaniami wystosowanymi przez FBI do Apple. Czyżby FBI nie dysponowała kioskami od Cellebrite? A może nie są one aż tak sprawne? Choć z iPhone 5, który jest w posiadaniu FBI z pewnością, by sobie poradziły. Gorej z 7 Plus, który też jest dowodem w sprawie strzelaniny.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.