^
The (Unofficial) Apple Archive

Multimedialne, nieoficjalne archiwum Apple

Jaromir Kopp

18 stycznia 2020

Sam Henri Gold wykonał kawał porządnej roboty i zgromadził pod jednym adresem potężne archiwum filmów, zdjęć i innych materiałów multimedialnych dotyczących Apple. Archiwum obejmuje okres od lat siedemdziesiątych zeszłego wieku, dotąd.

Reklamy, wystąpienia, materiały prasowe i wewnętrzne

Kolekcja jest naprawdę imponująca i również ładnie zorganizowana i zaprezentowana. Znajdziemy w niej nawet archiwalne sesje z WWDC, choć najwięcej uciechy mogą sprawić reklamy Apple i zapisy z konferencji (dla wytrwalszych). Poza wideo, warto również przejrzeć materiały prasowe i oficjalne zdjęcia reklamowe produktów Apple.

Przy okazji możemy zobaczyć, jak zmieniały się możliwości wideo przez te dziesiątki lat. Pierwsze filmy są ledwie czytelne, bo niestety takie były w zeszłym wieku możliwości rejestracji. Kamery telewizyjne pracowały z rozdzielczością 480-520 (NTSC) linii, a popularny zapis wideo obcinał to do 200-240 linii. Jednak nawet w takim formacie i jakości warto je obejrzeć.

Wśród reklam są moje ulubione, ale znalazłem też braki. Nie ma kilku reklam i „wewnętrznych” filmów, które mam np. w kolekcji ARPLE. Np. nie znalazłem parodii „I think we’re a clone now”, jednak jest szansa, że uda się te luki uzupełnić, już nad tym z Samem pracujemy – dam znać!

Zanim wejdziecie na stronę The (Unofficial) Apple Archive, upewnijcie się, że macie sporo czasu, bo to naprawdę wciąga. Ew. ustawcie sobie budzik, aby nie zawalić innych obowiązków. Miłego wspominania lub poznawania historii Apple zachowanej w filmach i nie tylko.

The (Unofficial) Apple Archive

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Niestety

    I już po archiwum 🙁