Choć na liście zgodności Pro Display XDR nie znajdziecie tych urządzeń, to testy doświadczalne wykazały, że lista podawana przez Apple nie jest kompletna. I nie są to jedyne interesujące i dobre wiadomości płynące z cytowanych doświadczeń.
Bardzo możliwe, że na liście podanej przez Apple, pojawiły się jedynie komputery, które mogą obsłużyć monitor Pro Display XDR w pełnej rozdzielczości 6k. Na liście nie znajdziemy m.in. iMac Pro, który jak wykazały testy, wyświetla na nowym monitorze Apple obraz w rozdzielczości 5k.
Mylące jest też określenie, że Pro Display XDR działa z Thunderbolt. Otóż warto pamiętać, że Thunderbolt (1, 2, 3…) nie przenosi obrazu. To magistrala PCIe wyprowadzona kabelkiem na zewnątrz (tak w uproszczeniu). Od obrazu są dodatkowe (alternatywne) tryby pracy ZŁĄCZA USB-C. Pozwalają one na często jednoczesną z innymi trybami transmisję obrazu zgodną z Display Port, HDMI itp. Pro Display XDR nie ma wbudowanej karty graficznej, więc obraz musi dostać z komputera. Thunderbolt sam w sobie mu tego nie dostarczy, ale tryby alternatywne portu USB-C owszem.
Jak wiecie, nawet prosty HUB USB-C potrafi „rozszczepić” wyjście UBS-C na USB, zasilanie i wideo np. HDMI, czy Display Port.
Oznaczenie jednego z portów w Pro Display XDR jako Thunderbolt może sugerować, że monitor posiada kontroler PCIe-USB dla pozostałych portów lub może nic nie znaczyć, poza tym, że monitor jest w stanie zasilać z tego gniazda podłączony komputer nawet do niemal 100 W mocy.
Te urządzenia nie mają Thunderbolt, a zwykłe USB-C z trybami alternatywnymi dla wideo. Oba działają z Pro Display XDR w rozdzielczości 5k, czyli wyższej niż oficjalnie przyznało im Apple w informacjach technicznych. To doświadczalnie wykazał Jonathan Morrison i zademonstrował na swoim profilu Twitterowym.
W zasadzie nic poza rozdzielczością nie powinno dziwić, bo w końcu Pro Display XDR jak Apple podaje, obsługuje też niższe rozdzielczości, skalując obraz. Jednak zaskakuje, że oba „maleńkie” urządzenia działają z większą rozdzielczością, niż powinny oraz fakt, że Apple się tym nie raczył pochwalić. Przecież wiadomo, że lepiej mieć monitor, który może działać z większą ilością urządzeń. To zaleta, a nie wada.
Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.