Choć na liście zgodności Pro Display XDR nie znajdziecie tych urządzeń, to testy doświadczalne wykazały, że lista podawana przez Apple nie jest kompletna. I nie są to jedyne interesujące i dobre wiadomości płynące z cytowanych doświadczeń.
Thunderbolt nie jest od obrazu.
Bardzo możliwe, że na liście podanej przez Apple, pojawiły się jedynie komputery, które mogą obsłużyć monitor Pro Display XDR w pełnej rozdzielczości 6k. Na liście nie znajdziemy m.in. iMac Pro, który jak wykazały testy, wyświetla na nowym monitorze Apple obraz w rozdzielczości 5k.
Mylące jest też określenie, że Pro Display XDR działa z Thunderbolt. Otóż warto pamiętać, że Thunderbolt (1, 2, 3…) nie przenosi obrazu. To magistrala PCIe wyprowadzona kabelkiem na zewnątrz (tak w uproszczeniu). Od obrazu są dodatkowe (alternatywne) tryby pracy ZŁĄCZA USB-C. Pozwalają one na często jednoczesną z innymi trybami transmisję obrazu zgodną z Display Port, HDMI itp. Pro Display XDR nie ma wbudowanej karty graficznej, więc obraz musi dostać z komputera. Thunderbolt sam w sobie mu tego nie dostarczy, ale tryby alternatywne portu USB-C owszem.
Jak wiecie, nawet prosty HUB USB-C potrafi „rozszczepić” wyjście UBS-C na USB, zasilanie i wideo np. HDMI, czy Display Port.
Oznaczenie jednego z portów w Pro Display XDR jako Thunderbolt może sugerować, że monitor posiada kontroler PCIe-USB dla pozostałych portów lub może nic nie znaczyć, poza tym, że monitor jest w stanie zasilać z tego gniazda podłączony komputer nawet do niemal 100 W mocy.
iPad Pro, MacBook 12″ iPro Display XDR
Te urządzenia nie mają Thunderbolt, a zwykłe USB-C z trybami alternatywnymi dla wideo. Oba działają z Pro Display XDR w rozdzielczości 5k, czyli wyższej niż oficjalnie przyznało im Apple w informacjach technicznych. To doświadczalnie wykazał Jonathan Morrison i zademonstrował na swoim profilu Twitterowym.
W zasadzie nic poza rozdzielczością nie powinno dziwić, bo w końcu Pro Display XDR jak Apple podaje, obsługuje też niższe rozdzielczości, skalując obraz. Jednak zaskakuje, że oba „maleńkie” urządzenia działają z większą rozdzielczością, niż powinny oraz fakt, że Apple się tym nie raczył pochwalić. Przecież wiadomo, że lepiej mieć monitor, który może działać z większą ilością urządzeń. To zaleta, a nie wada.
Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!
0 komentarzy