^
TSMC procesor CPU chip krzem

Procesory Apple A14 w technologii 5 nm?

Jaromir Kopp

16 grudnia 2019

Zgodnie z planem i zapowiedziami producent procesorów Apple, firma TSMC zapowiada rozpoczęcie masowej produkcji układów w technologii 5 nm. Po dwóch latach czeka nas kolejny skok w technologii wykonania złożonych układów SoC.

Pełna produkcja 5 nm w drugiej połowie 2020 roku, 3 nm w 2022.

Jak na razie TSMC wywiązuje się z obietnic. Układy 5 nm trafią do komercyjnych wdrożeń w pierwszej połowie przyszłego roku, a do masowej produkcji w drugiej połowie.

Warto zaznaczyć, że plotki i wypowiedzi analityków sugerują pojawienie się w przyszłorocznej ofercie przynajmniej czterech [!] modeli iPhone’ów i to wszystkich z modemami 5G.

Jak już pisaliśmy, technologia 5G może potrzebować więcej energii do w końcu szybszej transmisji danych, a wykonanie najważniejszego układu w iPhone’ie, czy iPadzie z użyciem gęstszej siatki, pozwoli nie tylko na użycie większej ilości tranzystorów, ale i na znacznie ograniczenie ilości używanej energii.

Obecne używane układy A13 od Apple zbudowane są z 8,5 miliarda tranzystorów. Zmiana technologii może pozwolić na zwiększenie ich ilości nawet o kilkadziesiąt procent, przy mniejszym rozmiarze i znacznie mniejszym zużyciu prądu.

Nie tylko dla tego, nie powinniśmy się obawiać krótszej pracy na baterii nadchodzących iPhone’ów. W nowych iPhone’ach mają być zastosowane też mniejsze układy zabezpieczające baterię.

Tajemnicą jedynie pozostaje, na co Apple przeznaczy te dodatkowe tranzystory. Ostatnio zaskoczył nas nową jednostką do operacji na macierzach, tak często używanych w nauczaniu maszynowym.

Jeżeli plotki o debiucie „małego” iPhone 9, następcy SE się potwierdzą, to choć może on już być wyposażony w modem 5G to raczej, Apple zastosuje w nim znany nam i wciąż niedościgniony A13. Na procesory A14 w technologii 5 nm raczej będziemy musieli poczekać do jesieni.

Zdjęcie: TSMC

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    To będzie konkretny postęp. Im gęstsze upakowanie elementów, tym bardziej energooszczędny układ