^
Jobs i iPad

Dziesięć najlepszych gadgetów dekady wg Time

Jaromir Kopp

16 grudnia 2019

Koniec roku to czas podsumowań. Tym razem jednak nie tylko rok się kończy, ale i cała dekada. Za 15 dni zmienią się dwie cyfry w numerze oznaczającym rok. Z tej okazji magazyn Time przygotował wybór najbardziej znaczących gadgetów dziesięciolecia.

Trzy na dziesięć

Nie da się ukryć, że w zestawieniu rządzi Apple. Lista nie jest numerowana (zastosowano kolejność chronologiczną). To 10 równorzędnych wyróżnień. Jednak na tej liście znalazły się aż 3 produkty Apple.

iPad [2010]. Urządzenie miało swoje wzloty i upadki. Po dość nieprzychylnych ocenach podczas premiery, zaczęło mozolnie wypierać z wielu zastosowań komputery. Po kolejnym chwilowym zastoju znów nabiera impetu również za sprawą „nowego”, a raczej bardziej dostosowanego systemu.

Time podkreśla, że dopiero Apple zrozumiał i pokazał, że tablet to nie spłaszczony komputer z dodanym rysikiem i okropnym oprogramowaniem z PeCetów, a całkiem nowe urządzenie, któremu bliżej do smartfona niż komputera.

Apple Watch [2015]. Wg Time, zegarek Apple wyznacza standardy zarówno wydajnością, wyglądem, jak i łatwością obsługi. W ciągu kilku lat stał się niemal gałęzią przemysłu, a obecnie jest najłatwiejszym sposobem na utrzymanie zdrowia i kondycji fizycznej zapracowanych użytkowników.

Apple AirPods [2016]. Dla Time to współczesny iPod. Podobnie jak niemal dwie dekady temu iPod dla odtwarzaczy, AirPods wyznaczyły standard słuchawek dousznych i stały się ich synonimem oraz wzorem do naśladowania. Odcisnęły już swój ślad w kulturze i społeczeństwie również za sprawą dowcipnych memów.

Inne wyróżnione urządzenia.

Na liście znalazł się: Tesla Model S [2012], Raspberry Pi [2012], Google Chromecast [2013], DJI Phantom [2013], Amazon Echo [2014], Nintendo Switch [2017], Xbox Adaptive Controller [2018].

Jedynie umieszczenie na tej liście Google Chromecast wydaje mi się niezrozumiałe.

A jaka jest Wasza subiektywne lista gadgetów dekady?

Źródło: Time


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. to jeszcze nie koniec :)

    Sorry ale z końcem dekady to bzdura. Obecna, czyli II dekada XXI wieku kończy się 31 grudnia 2020. Dziękuje i pozdrawiam.

  2. ot co!

    Dodam, że wg Time to są najlepsze „gadgety” w latach 2010-2019.

  3. de Ka da

    II (dekada XXIw.) 1 stycznia 2011 31 grudnia 2020 (wg Wikipedii)