^
Mac Pro tani RAM

Kupujesz Mac Pro? Oto jak oszczędzić 20 000… euro

Jaromir Kopp

13 grudnia 2019

Dopiero co udowodniłem, że Mac Pro wcale nie jest drogi, gdy porównać go do równorzędnych konfiguracji PeCetów. Jednak to nie koniec dobrych wiadomości. Oto przepis jak oszczędzić 85 000 zł przy zakupie Mac Pro.

Pamięci do Mac Pro, wybór nie jest łatwy

Niestety nawet Apple nie ustrzegł się komplikacji podczas ewentualnej rozbudowy Mac Pro. Planując rozszerzenie pamięci, należy zwrócić baczną uwagę na ich dobór.

Po pierwsze nie każdy procesor z możliwych do wyboru dla Mac Pro, jest w stanie napędzić 1,5 TB RAM. Z taką ilością pamięci radzą sobie tylko procesory 24 i 28-rdzeniowe. Dodatkowo najtańsza wersja z 8-rdzeniowym Intelem taktuje RAM z częstotliwością 2667 MHz, a pozostałe z 2933 MHz. Jeżeli tego jest mało, to trzeba pamiętać o instalacji modułów parami i to w odpowiedniej kolejności. Na koniec pozostał zakaz mieszania modułów ECC reg z LR DIMM ECC reg.

Na szczęście wszystko dobrze opisuje dokumentacja Apple, która należy przeczytać w skupieniu.

Czas na oszczędności

Właśnie przed chwilą otrzymałem ofertę od niemieckiej firmy DATAWORLD, która specjalizuje się w akcesoriach do komputerów Apple. Zamieszczono w niej ceny pamięci przeznaczonych dla Mac Pro.

Chwyciłem kalkulator i zacząłem sprawdzać. Aby nie komplikować, posłużyłem się cenami w Euro z niemieckiego Apple On-line Store.

Apple za rozbudowę pamięci do 1,5 TB życzy sobie dopłaty w wysokości 30 000€. Za tą cenę dostajemy 12 modułów 128 GB LR DIMM.

Teraz oferta DATAWORLD. Pamięci Hynix o takich samych parametrach kosztują 815€ za sztukę. Razy 12 daje 9 780€. Jakby nie liczyć, jest to o 20 000€ mniej niż u Apple. Sporo prawda?

Teraz sprawdźmy skromne 384 GB RAM. U Apple to dodatek w wysokości 7 200€. Modułami Hynix (też 6 x 64 GB) zrobimy to za 1650€, a modułami Kingston za 1974€. Oszczędzamy ponad 5 000€.


Przeliczając na złotówki, to 85 000 zł w przypadku 1,5 TB lub 21 250 zł w przypadku 384 GB RAM. Niewiele trzeba dodać, aby wystarczyło na Pro Display XDR (w tym drugim przypadku).

Na czym by tu jeszcze oszczędzić na nóżkę?

 


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Anonim

  Bardzo dobre dziennikarstwo. Chociaż to komputer nie dla mnie to jakbym brał taki monitor to osobiście chciałbym też nóżkę pomimo ceny.

 2. Dlaczego

  Niezłe zdzierstwo ze strony Apple.

  • GrzOgr

   TAK!

   To jest odpowiedź na pytanie zadane w tytule jednego z wcześniejszych wpisów: „Czy Mac Pro jest naprawdę drogi?”
   Ten wpis z porównaniem cen pamięci to udowadnia. Czas na kolejny z porównaniem cen nośników SSD.

   Pytanie, czy jest wart swojej ceny?