^
Mac Pro grzebanie w bebechach

Brakujący element w instrukcjach upgradu Mac Pro?

Jaromir Kopp

11 grudnia 2019

Apple już przyjmuje zamówienia na Mac Pro i jednocześnie stara się zadbać o wiedzę przyszłych użytkowników. Opublikowano filmy i sporo dokumentacji technicznej opisującej procedury samodzielnej wymiany komponentów.

Pamięć, karty, zasilacz ok, ale kółka i dyski już nie

W materiałach wsparcia Apple możemy dowiedzieć się, w jaki sposób wymienić pamięci, jakie „kości” są obsługiwane oraz jak je optymalnie konfigurować. Dowiemy się też jak wymieniać i gdzie najlepiej umieszczać karty PCIe zależnie od ich rodzaju. Również zasilacz możemy z pomocą instrukcji od Apple wymienić samodzielnie.

Większość instrukcji, choć nie wszystkie są już dostępne w języku polskim. Nadal jednak kilka linków z dokumentacji prowadzi do nieistniejących stron. Jednak to, co jest, napisano przystępnie i bardzo szczegółowo oraz zilustrowano wieloma grafikami.

Jednak z tych samych instrukcji dowiadujemy się, że choć (i na szczęście) moduły pamięci masowej SSD są wymienne, to nie możemy tego zrobić samodzielnie. W tej sprawie należy się skontaktować z autoryzowanym serwisem. Apple nie podaje też cen modułów dyskowych, choć nakaz kontaktu z serwisem, sugeruje, możliwość ich wymiany. Oby również na większe. Należy pamiętać, że modułu są nietypowe, zaprojektowane przez Apple i nie są to dyski, a tylko pamięć flash, którą dyskiem czyni dopiero koprocesor T2. To on jest kontrolerem pamięci masowej SSD w większości obecnych komputerów Apple.

O ile konieczność kontaktu z serwisem w celu zmiany pamięci SSD wydaje się nawet uzasadniona, np. potrzebą „sparowania” nowych kart z kontrolerem T2, to „dodanie” kółek do Mac Pro już nie bardzo. Jednak Apple i w tym przypadku nakazuje kontakt z autoryzowanym serwisem.

Odłączamy od prądu czy nie?

Jako ciekawostkę można dodać, że w filmach obrazujących wymianę pamięci i kart brakowało jakby jednego kroku.

Po odłączeniu wszystkich kabli, poza kablem zasilającym, należy dotknąć obudowy komputera, aby pozbyć się ładunków elektrostatycznych. Te powinny spłynąć przez obudowę, kablem zasilającym do przewodu uziemienia w instalacji elektrycznej. To bardzo ważny krok, przed otwarciem obudowy. Jednak potem w filmach nie widzę sugestii, aby po „rozładowaniu się”, odłączyć zasilanie, zanim otworzymy obudowę. Na końcu jednak Apple przypomina nam, aby podłączyć kabel zasilający i pozostałe.

Na szczęście w dokumentacji na stornie WWW, nie zapomniano o odłączeniu zasilania i podano wytyczne jak się zachowywać, aby się nie naelektryzować podczas procesu „upgradu” Mac Pro.

Dajcie znać, czy dokumentacja wydaje Wam się przejrzysta? Chętnie „pogrzebalibyście” we wnętrznościach Mac Pro?

Instalowanie i wymiana części w komputerze Mac Pro (2019 r.)


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Karol

    Lektor mówi „before unplug” co implikuje ze następnym krokiem jest wyciągnięcie wtyczki.