^
macOS ikona

Aktualizacje bezpieczeństwa starszych macOS

Jaromir Kopp

12 grudnia 2019

We wtorek ukazały się nie tylko aktualizacje wszystkich bieżących systemów Apple, ale i starszych wersji macOS. Są to łatki bezpieczeństwa przeznaczone dla 10.14 Mojave oraz 10.13 High Sierra.

Security Update 2019-002 Mojave oraz Security Update 2019-007 High Sierra

Te same błędy zostały również poprawione w aktualizacji macOS 10.15 Catalina, choć w tym systemie Apple maiło znacznie więcej dziurek to załatania niż w starszych.

W starszych systemach pozbyto się dwóch potencjalnych przypadłości.

Aktualizacje usuwają uszkodzenie pamięci, które może pozwolić aplikacji na wykonanie dowolnego kodu z uprawnieniami systemowymi oraz problem uszkodzenia pamięci, który może pozwolić na wykonanie dowolnego kodu z uprawnieniami jądra.

Link do aktualizacji: Download Security Update 2019-002 (Mojave)Download Security Update 2019-007 (High Sierra) 

Jak zwykle zalecamy niezwłoczne zainstalowanie aktualizacji, ale po wcześniejszym wykonaniu kopii całego dysku za pomocą systemowej funkcji TimeMachine lub np. SuperDuper!, czy Carbon Copy Clonner.

Tym, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w dysk na kopie zapasowe, przypominam, że system 10.14 i 10.15 na dyskach APFS przed instalacją wykonuje migawkę dysku (zapis obecnego stanu), którą można odtworzyć w trybie odzyskiwania systemu za pomocą narzędzia Time Machine, gdyby coś poszło nie tak.


Więcej informacji o tym, jak sobie radzić z problemami z macOS w naszej książce „macOS Catalina” oraz „macOS Mojave” (ostatnie sztuki)

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Użytkownik

    Mam maka z systemem High Sierra i nic mi się nie pojawiło. Dla pewność sprawdziłem jeszcze raz przed chwilą. Co to za fejknius.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *