Jeżeli sprawdziłeś już, że Mac Pro nie bardzo wpisuje się w Twoje środowisko pracy, bo np. nie mieści się na lub pod biurkiem, to może zainteresuje Cię sam monitor Pro Display XDR? Niestety nie każdym Makiem można go użyć.
Pro Display XDR możliwości i wymagania
Ten monitor to nie tylko nóżka za 4 800 zł, wysoka rozdzielczość, potężna jasność, wielki kontrast i idealne dopasowanie barw oraz ich dynamika i głębia plus dedykowana ściereczka (niektóre wersje). To również kilka unikalnych lub rzadkich technologii, które wymagają wsparcia ze strony systemu operacyjnego.
Funkcje, które wymagają macOS 10.15.2:
- Wybór trybu referencyjnego.
- Wskaźnik trybu referencyjnego.
- Regulacja jasności.
- Wykrywanie orientacji pionowej/poziomej.
- Night Shift.
- True Tone.
- Obsługa odtwarzania formatów Dolby Vision, HDR10 i Hybrid-Log Gamma (HLG).
Są też już zaimplementowane w sprzęcie możliwości, których nawet najnowszy macOS nie potrafi jeszcze obsłużyć i należy czekać na aktualizację:
- Tryby referencyjne definiowane przez użytkownika.
- Kalibracja wykonywana przez użytkownika.
Komputery, z którymi zadziała Pro Display XDR
Jednak gorzej wygląda lista zgodności ze sprzętem, choć na szczęście Mac Pro nie jest na niej jedynym urządzeniem. Podstawowym wymaganiem jest złącze Thunderbolt 3, kolejnym „dyskretna”, czyni niewbudowana w procesor karta graficzna i to nie byle jaka.
Oto lista komputerów zgodnych z Pro Display XDR:
- Mac Pro (2019) z procesorami GPU w modułach MPX.
- 15-calowy MacBook Pro (2018 lub później).
- 16-calowy MacBook Pro (2019).
- 21,5-calowy iMac (2019).
- 27-calowy iMac (2019).
- Dowolny model Maca z portami Thunderbolt 3 wyposażony w procesor Blackmagic eGPU lub Blackmagic eGPU Pro.
Jak się okazało lista jest niekompletna. Są urządzenia, których Apple nie wymienia, ale działają z Pro Display XDR, choć w niższej rozdzielczości 5k.
Ostatni punkt „ratuje” Maca mini i starsze komputery z Thunderbolt 3, ale też sporo kosztuje. Jednak jeżeli zrezygnujemy z nóżki na rzecz mocowania VESA, zaoszczędzone pieniądze powinny wystarczyć. Apple nie podaje, czy monitor bez mocowania będzie działał, jeżeli tak, to zawsze można oprzeć go o ścianę (ale z zachowaniem przewiewu dla chłodzenia).
Z tej listy komputerów poza Mac Pro, na pewno jeszcze MacBook Pro 16 obsłuży pełną rozdzielczość Pro Display XDR. Do informacji o starszych komputerach nie udało i się dotrzeć.
Przy okazji można sparafrazować słynny, choć powszechnie skracany cytat z „Kilera”. Wersja dla użytkowników sprzętu Apple powinna brzmieć:
I co ja mam sobie za to kupić? Nóżkę do monitora?
I takich dylematów Wam i sobie życzę.
Może chodziło o cytat z filmu „Kiler”
Może