Właśnie FCC przypomniało mi, że Apple podczas WWDC zapowiedział, że Mac Pro pojawi się nie tylko w wersji desktopowo–podłogowej, ale i w wariancie do montażu w szafach Rack. Oj wielu może ucieszyć się z tej wiadomości, czy przypomnienia.
Mac Pro serwer, powrót po 8 latach
Może pamiętacie, że już kiedyś Apple robił komputery serwerowe i nie chodzi mi o Mac serwery PowerPC z systemem AUX od IBM robione w latach 90 XX w., a o tegowieczne Xserwery. Były to komputery specjalnie przystosowane, aby zmieścić się w segment U1 szafy Rack. I były w niektórych zastosowaniach bardzo popularne. Używało ich wiele stacji telewizyjnych m.in. nasze TVN. Zakończenie rozwoju i produkcji w 2011 roku było ciosem dla użytkowników zwłaszcza korporacyjnych.
Mac Pro rack mount zaakceptowany przez FCC
Obecnie Apple podeszło do sprawy inaczej niż dawniej. Dedykowana do montażu w szafie Rack wersja Mac Pro wydaje różnić jedynie zewnętrznie od wersji desktopowej. Podane w dokumencie certyfikacyjnym wymiary oraz te z danych technicznych na stornie Apple, wydają się identyczne. Oczywiście, jeżeli pominiemy nóżki i uchwyty. Szerokość, choć w przypadku wersji Rackowej to wysokość jest w obu przypadkach identyczna (8,58 cala). Oznacza to, że Mac Pro zajmuje przestrzeń 5U w szafie.
Na zdjęciu zamieszczonym w dokumentacji widać dwa wyjście Thunderbolt 3 (USB-C) na przednim panelu. Podobne znajdują się u góry Mac Pro desktop.
Prawdopodobnie identyczne wnętrze pozwala mieć nadzieję, że Apple nie będzie miało problemów z rozwojem wersji „serwerowej”, bo inna będzie tylko obudowa, a prawdopodobnie jedynie jej część zewnętrzna. Daje to nadzieję na dłuższy żywot niż dotąd przez niektórych opłakiwanych Xserve.
Nadal tajemnicą pozostaje, czy podczas pierwszego dnia zamówień, Apple zaoferuje tylko wersję desktopowo–podłogową, czy również wersję do szafy Rack.
Z ciekawostek: komputer był testowany ze starszym macOS (19A556), niż obecny stabilny 10.15.1 (19B88). Beta 4 10.15.2 nosi numer (19C56a).
Robicie już miejsce w swoich szafach? Ja zamierzam pozbyć się części koszulek i nieużywanych już spodni, aby miejsce na Mac Pro się znalazło. Dziwnym trafem szafa ma 19″ szerokości.
Szykuje się ostra konkurencja dla obecnie często stosowanych w „serwerowniach” Mac mini.
Zdjęcie Mac Pro Rack pochodzi dokumentu FCC
Zdjęcie Xserve pochodzi z Wikipedii
Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!
Doskonale pamiętam wycofanie Xserve z oferty. Brak aktualizacji sprzętu spowodował spadek zainteresowania. Pamiętam też oficjalną odpowiedź Apple na pytanie czemu przestali sprzedawać Xserve: „Prawie nikt ich nie kupował”. Pamiętam też reakcję TVNu na wiadomość, że zostali bez możliwości rozwoju i utrzymania swoich serwerów.
Za czasów Xserve firma Apple miała w ofercie oprogramowanie Final Cut Server, służące do zarządzania zasobami w większym środowisku produkcyjnym. Program odszedł wraz z Xserve. Były też macierze dysków XRaid. W system OS X była wbudowana technologia X-grid do rozproszonego przetwarzania danych na wielu maszynach
Dziś system macOS ma ograniczone funkcje serwerowe, Apple nie ma w ofercie oprogramowania konsumenckiego projektowanego pod działające 24/7 serwery. Macierzy dysków też nie oferuja choć tu pewnie pojawi się coś od Promise Technology.
Dlatego zupełnie szczerze pytam Cię Autorze: po co nam nowy Mac Pro w wersji do szafy serwerowej. Jak wykorzystać taki komputer w środowisku macOS?
Ciekawe czy MacStadium zainwestuje w nowe MacPro na poważnie. Ciekawi mnie też, czy wersja do szafy rack będzie miała dwa zasilacze jak na serwer przystało.
Oj. nie zadawaj niewygodnych pytań 🙂
Jest super! 😀
System nie nazywał się AUX, tylko A/UX, i nie pochodził od IBM, tylko był produktem Apple (oczywiście był to UNIX z rodziny System V). Jaromir, chyba pomyliłeś po prostu A/UX z IBM AIX.
Zapomniałem zajrzeć w moje ARPLE. Zawsze mam problemy z nazwami, imionami i nazwiskami – dzięki!
Ani Ty ani ja… Apple Network Server ANS zamiast AUX mi się pomerdało. Sprzęt Apple, system IBM.