^
Push notyfication

Zmiany w powiadomieniach push. Deweloperzy nie zaznają spokoju

Jaromir Kopp

5 listopada 2019

Powiadomienia mają długą historię. Zawitały do naszych urządzeń wraz z iOS 3 (2009 rok) i miały zostać lekarstwem na brak multitaskingu oraz marnowanie energii przez procesy działające w tle, których zadaniem było jedynie nawiązywanie kontaktu z serwerami. Tych procesów i tak iOS nie dopuszczał. Jak widać, pomysł się przyjął i został zaadaptowany również przez inne systemy.

Nadchodzą zmiany

Przez 10 lat powiadomienia push przeszły niewiele zmian widzianych od strony deweloperów. Zwiększyła się długość wiadomości, pojawiło się kilka ich rodzajów w tym ciche powiadomienia dla aplikacji. Apple Watch wymusił „bogate” powiadomienia pozwalające na interakcje. Użytkownicy największą zmianę odczuli wraz z iOS 5, gdy pojawiło się centrum powiadomień i zniknęły stosy nakładających się na siebie alertów, przez które trzeba się było przetapać.

Jednak przez 10 lat nie zmieniło się prawie nic, jeżeli chodzi o sposób komunikacji systemów dewelopera z serwerami powiadomień Apple. Nadal dane wysyła się w formacie binarnym. Jednak Apple wprowadza zmiany (już od jakiegoś czasu), a teraz dał deweloperom oraz właścicielom serwisów powiadomień niecały rok na dostosowanie się do nich. Obecny system powiadomień (APN – Apple Push Notification) przestanie działać w listopadzie 2020. W nowym już działającym systemie format binarny zmienia się na moim zdaniem nadużywany, nadmiarowy, ale popularny i dość wygodny JSON. Dodatkowo pojawił się nowy sposób uwierzytelniania.

Oto komunikat Apple:

Jeśli wysyłasz powiadomienia wypychane (PUSH) przy użyciu starszego protokołu binarnego, zalecamy jak najszybszą aktualizację do interfejsu API dostawcy APN opartego na HTTP / 2. Będziesz mógł korzystać z doskonałych, nowoczesnych funkcji, takich jak uwierzytelnianie za pomocą tokenu internetowego JSON, ulepszonych komunikatów o błędach i raportów na temat poszczególnych powiadomień.

Usługa powiadomień push Apple (APN) nie będzie już obsługiwać starszego protokołu binarnego od listopada 2020 r.

Wiele serwisów powiadomień, z których korzystają deweloperzy, już dostosowała się do nowego protokołu, dlatego użytkownicy nie powinni ucierpieć, gdy za rok stary system zostanie wyłączony.

Więcej na stronie Apple

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy