^
Apple TV is here

Równi i równiejsi, czyli Apple łamie własne zasady

Jaromir Kopp

5 listopada 2019

Niemal kontynuując temat powiadomień, warto napisać o pewnym faux-pas popełnionym przez Apple. Otóż firma wysłała do wielu swoich klientów, w tym mnie, powiadomienie o tym, że przysługuje nam darmowa subskrypcja TV+. Sam zignorowałem to powiadomienie, zwłaszcza że już korzystałem z TV+ od ponad doby. Jednak są tacy, którzy słusznie poczuli się urażeni.

Co wolno Applowi, to nie tobie smro… ups… deweloperze

Powiadomienie rozesłane do użytkowników nie było niczym innym jak reklamą i to „niezamówioną”, czyli spamem. Wyraźnie zabrania tego regulamin App Store, czyli App Store Review Guidelines.

Jego punkty 4.5.3 i 4.5.4 w zasadzie opisują zaistniały przypadek jako zakazany.

4.5.3 Nie używaj Usług Apple do spamowania, phishingu ani wysyłania niezamówionych wiadomości do klientów, w tym Game Center, powiadomień push itp. […].

4.5.4 Powiadomienia push […] nie powinny być wykorzystywane do celów reklamowych, promocyjnych lub marketingu bezpośredniego […]. Nadużycie tych usług może spowodować cofnięcie twoich uprawnień.

Powiadomienie zatytułowane „Apple TV+ już tu jest” pojawiło się u użytkowników z zainstalowaną aplikacją TV. Jest ona preisntalowania wraz z systemem od jakiegoś czasu, ale dla usługi TV+ wymagana jest najnowsza wersja z iOS 13.2.

Dodatkowo niektórzy użytkownicy odebrali tę wiadomość jako kłamliwą, ponieważ zachwalała ona „darmowe” odcinki, co jak wiecie, nie w każdym przypadku jest prawdą.

O tym „skandalu” pierwszy napisał serwis Digital TV Europe.

Niestety na mnie powiadomienie nie zrobiło wielkiego wrażenia, więc muszę się posiłkować zrzutem ekranu zamieszczonym na profilu Adolph.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Tomasz Dzierkowski

  Sprostuję informacje w temacie iOS 13.2.

  By oglądać na iPhone seriale serwisu AppleTV+ przy pomocy aplikacji appleTV, nie potrzeba 13.2. U mnie na iPhone 7+ z iOS 13.1 apka świetnie sobie radzi z konsumpcją treści 🙂

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Cicho! Promuję aktualny i tym razem lepszy system
   Masz rację

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *