IP Box to ulga polegająca na zastosowaniu niskiej, 5% stawki podatku dochodowego od kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Wg oficjalnych interpretacji do takich praw zaliczają się prawa autorskie do programu komputerowego, a nawet gier. Ulga dotyczy zarówno PIT (jednoosobowe firmy), jak i CIT (spółki i duże firmy).
Ulga dotyczy dochodu uzyskanego z własnych lub zakupionych praw do wartości intelektualnej, jak:
Jak się domyślacie, programistów dotyczy to ostanie.
Przypomnę, że sprzedając aplikacje własne w App Store, nie trzeba mieć nawet założonej działalności gospodarczej. Apple to nie Google i wyręcza nas w obsłudze i rozliczaniu transakcji. Apple sprzedaje nasze programy na podstawie udzielonej mu licencji. Dlatego (po konsultacji i uprawnionymi księgowymi) można rozliczać dochód z App Store jako pochodzący ze „Sprzedaży wartości intelektualnych”.
Uwaga: ten artykuł ma tylko wskazać ścieżkę, proszę nie traktować go jako poradnik, jednak jeżeli działacie jako programiści we własnej firmie lub prowadzicie większą, która rozwija i sprzedaje oprogramowanie, to koniecznie sprawdźcie, czy możecie skorzystać z tej ulgi. Z informacji publikowanych m.in. w Gazecie Prawnej, zdecydowana większość firm programistycznych otrzymuje do US pozytywne interpretacje.
Najlepiej od źródeł, czyli czytając ustawę i objaśnienia na stornie Objaśnienia podatkowe dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.
Kolejnym krokiem powinny być konsultacje z prawnikiem lub księgowym, który jest obeznany w sprawach ulgi IB Box.
Na końcu należy bezwzględnie złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Należy pamiętać, że korzystając już z ulgi IP Box w roku podatkowym co miesiąc lub kwartalnie płacimy podatki wg normalnej skali podatkowej. Dopiero w rocznym rozliczeniu możemy dochody kwalifikujące się do ulgi IP Box potwierdzonej indywidualną interpretacją, potraktować niższym podatkiem.
Zarówno koszty jak i zyski kwalifikujące się do objęcia podatkiem IB Box trzeba ewidencjonować osobno, oddzielnie od kosztów i zysków z pozostałej działalności. Jednak to już temat dla księgowego.
Jeżeli jako firma lub samozatrudniony, tworzycie aplikacje dla innych firm i ich sprzedaż jest związana z przekazaniem praw do własności intelektualnej, to również możecie ubiegać się o ulgę IB Box.
Jeżeli macie jakieś własne doświadczenia z tą ulgą i chcecie się nimi podzielić, zapraszam do komentowania.
Dziękuję Sebastianowi (ArtStudio) za pomoc!
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.