^
IP Box PIT 5%

Sprzedajesz aplikacje przez App Store? Jesteś programistą? Oszczędź na podatku dzięki IP Box

Jaromir Kopp

4 listopada 2019

IP Box to ulga polegająca na zastosowaniu niskiej, 5% stawki podatku dochodowego od kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Wg oficjalnych interpretacji do takich praw zaliczają się prawa autorskie do programu komputerowego, a nawet gier. Ulga dotyczy zarówno PIT (jednoosobowe firmy), jak i CIT (spółki i duże firmy).

IP Box nie tylko dla programistów

Ulga dotyczy dochodu uzyskanego z własnych lub zakupionych praw do wartości intelektualnej, jak:

  • prawo do wynalazku — patentu,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczone do obrotu,
  • wyłączne prawo do odmiany roślin,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

Jak się domyślacie, programistów dotyczy to ostanie.

App Store ułatwia sprawę

Przypomnę, że sprzedając aplikacje własne w App Store, nie trzeba mieć nawet założonej działalności gospodarczej. Apple to nie Google i wyręcza nas w obsłudze i rozliczaniu transakcji. Apple sprzedaje nasze programy na podstawie udzielonej mu licencji. Dlatego (po konsultacji i uprawnionymi księgowymi) można rozliczać dochód z App Store jako pochodzący ze „Sprzedaży wartości intelektualnych”.

Ułatwia to również skorzystanie z ulgi IP Box.

Uwaga: ten artykuł ma tylko wskazać ścieżkę, proszę nie traktować go jako poradnik, jednak jeżeli działacie jako programiści we własnej firmie lub prowadzicie większą, która rozwija i sprzedaje oprogramowanie, to koniecznie sprawdźcie, czy możecie skorzystać z tej ulgi. Z informacji publikowanych m.in. w Gazecie Prawnej, zdecydowana większość firm programistycznych otrzymuje do US pozytywne interpretacje.

Jak się za to zabrać?

Najlepiej od źródeł, czyli czytając ustawę i objaśnienia na stornie Objaśnienia podatkowe dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.

Kolejnym krokiem powinny być konsultacje z prawnikiem lub księgowym, który jest obeznany w sprawach ulgi IB Box.

Na końcu należy bezwzględnie złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Należy pamiętać, że korzystając już z ulgi IP Box w roku podatkowym co miesiąc lub kwartalnie płacimy podatki wg normalnej skali podatkowej. Dopiero w rocznym rozliczeniu możemy dochody kwalifikujące się do ulgi IP Box potwierdzonej indywidualną interpretacją, potraktować niższym podatkiem. 

Zarówno koszty jak i zyski kwalifikujące się do objęcia podatkiem IB Box trzeba ewidencjonować osobno, oddzielnie od kosztów i zysków z pozostałej działalności. Jednak to już temat dla księgowego.

Jeżeli jako firma lub samozatrudniony, tworzycie aplikacje dla innych firm i ich sprzedaż jest związana z przekazaniem praw do własności intelektualnej, to również możecie ubiegać się o ulgę IB Box.

Jeżeli macie jakieś własne doświadczenia z tą ulgą i chcecie się nimi podzielić, zapraszam do komentowania.

Dziękuję Sebastianowi (ArtStudio) za pomoc!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy