Wybierz Strona

Sprzedajesz aplikacje przez App Store? Jesteś programistą? Oszczędź na podatku dzięki IP Box

Sprzedajesz aplikacje przez App Store? Jesteś programistą? Oszczędź na podatku dzięki IP Box

  • 0
  • 04.11.2019
Jaromir Kopp

IP Box to ulga polegająca na zastosowaniu niskiej, 5% stawki podatku dochodowego od kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Wg oficjalnych interpretacji do takich praw zaliczają się prawa autorskie do programu komputerowego, a nawet gier. Ulga dotyczy zarówno PIT (jednoosobowe firmy), jak i CIT (spółki i duże firmy).

IP Box nie tylko dla programistów

Ulga dotyczy dochodu uzyskanego z własnych lub zakupionych praw do wartości intelektualnej, jak:

  • prawo do wynalazku — patentu,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczone do obrotu,
  • wyłączne prawo do odmiany roślin,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

Jak się domyślacie, programistów dotyczy to ostanie.

App Store ułatwia sprawę

Przypomnę, że sprzedając aplikacje własne w App Store, nie trzeba mieć nawet założonej działalności gospodarczej. Apple to nie Google i wyręcza nas w obsłudze i rozliczaniu transakcji. Apple sprzedaje nasze programy na podstawie udzielonej mu licencji. Dlatego (po konsultacji i uprawnionymi księgowymi) można rozliczać dochód z App Store jako pochodzący ze „Sprzedaży wartości intelektualnych”.

Ułatwia to również skorzystanie z ulgi IP Box.

Uwaga: ten artykuł ma tylko wskazać ścieżkę, proszę nie traktować go jako poradnik, jednak jeżeli działacie jako programiści we własnej firmie lub prowadzicie większą, która rozwija i sprzedaje oprogramowanie, to koniecznie sprawdźcie, czy możecie skorzystać z tej ulgi. Z informacji publikowanych m.in. w Gazecie Prawnej, zdecydowana większość firm programistycznych otrzymuje do US pozytywne interpretacje.

Jak się za to zabrać?

Najlepiej od źródeł, czyli czytając ustawę i objaśnienia na stornie Objaśnienia podatkowe dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX.

Kolejnym krokiem powinny być konsultacje z prawnikiem lub księgowym, który jest obeznany w sprawach ulgi IB Box.

Na końcu należy bezwzględnie złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Należy pamiętać, że korzystając już z ulgi IP Box w roku podatkowym co miesiąc lub kwartalnie płacimy podatki wg normalnej skali podatkowej. Dopiero w rocznym rozliczeniu możemy dochody kwalifikujące się do ulgi IP Box potwierdzonej indywidualną interpretacją, potraktować niższym podatkiem. 

Zarówno koszty jak i zyski kwalifikujące się do objęcia podatkiem IB Box trzeba ewidencjonować osobno, oddzielnie od kosztów i zysków z pozostałej działalności. Jednak to już temat dla księgowego.

Jeżeli jako firma lub samozatrudniony, tworzycie aplikacje dla innych firm i ich sprzedaż jest związana z przekazaniem praw do własności intelektualnej, to również możecie ubiegać się o ulgę IB Box.

Jeżeli macie jakieś własne doświadczenia z tą ulgą i chcecie się nimi podzielić, zapraszam do komentowania.

Dziękuję Sebastianowi (ArtStudio) za pomoc!

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!