^
Google Photos

Nieograniczona przestrzeń na zdjęcia pełnej jakości od Google’a

Jaromir Kopp

18 października 2019

Nie jestem fanem Google’a i w miarę możliwości unikam używania jego usług, choć nie jest to łatwe. Jednak są tacy, których informacja o tym, że Google może przechowywać ich zdjęcia w pełnej jakości bez limitów ucieszy, zwłaszcza, że dotyczy tylko użytkowników iOS. Androidowcy, nadal mają zdjęcia kompresowane. To niestety nie jest dobra wola, lecz problem z efektywną kompresją.

HEIC zawsze mniejszy

Na przechowywanie zdjęć bez limitów w oryginalnej jakości mogą liczyć użytkownicy iPhone’ów, którzy używają standardowego natywnego formatu zapisu fotografii stosowanego już od iOS 11, czyli HEIC.

Okazuje się, że próby kompresowania zdjęć w tym formacie wykonywane przez serwery Google’a, powodują wytworzenie większych plików. Dlatego Google zachowuje zdjęcia z oryginalnym formacie i formie. 

Techniczne Android 10 i Pixel 4 mogą używać formatu HEIC, ale nie jest on standardem i trudno przymusić smartfony nawet z najnowszym Androidem do kompresji i przechowywania oraz wysyłania na serwery Google’a zdjęć tak skompresowanych.

Wygląda na to, że Apple pozwala oszczędzić miliony dolarów Google’owi na przestrzeni dyskowej dla zdjęć. Nadal spora część użytkowników iPhone’ów korzysta z usług przechowywania i udostępniania zdjęć za pomocą Google’a.

Aplikację Google Photos znajdziecie w App Store.

Źródło: 9to5mac 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Maciej

  W ustawieniach Google Photo mam wybraną opcję: „wysoka jakość – nieograniczone miejsce”. Czy zatem nie ma sensu przełączać się na tryb: „Oryginalna wielkość, bo finalnie zdjęcie będzie takie samo?

  • dawid

   dokłądnie, przed chwilą sprawdziłem wrzuca oryginał:
   IMG_1303.HEIC
   12.2MP
   4032 × 3024
   2.4 MB

   wypasik 🙂

 2. Mariusz

  Ale trzeba coś ustawić?