^
Google Pixel 4

Smartfon dla śpiochów? Google właśnie taki stworzył!

Jaromir Kopp

18 października 2019

Choć równie dobrze może to być smartfon dla nieboszczyków, bo jak nazwać urządzenie, które można odbezpieczyć z zamkniętymi oczami (za to rozwartą paszczą)?

Proszę i uwagę!

Tak wydaje się wołać Face ID, gdy chcemy odblokować iPhone. Jeżeli nie spojrzymy w ekran (kamerę) iPhone’a to się on nie odblokuje. Zabezpiecza to przed przypadkowym odbezpieczeniem i w wielu przypadkach, gdy będziemy przymuszani do odblokowania. Przypomnę, że w przypadku zagrożenia przymuszeniem, warto użyć funkcji SOS, która natychmiast blokuje biometryczne uwierzytelnianie.

Google Pixel 4 „z zamkniętymi oczami”

Na filmie zaprezentowanym przez Chrisa Foxa widać, jak odblokowuje on Pixel 4, mając zamknięte oczy i „trupi” wyraz twarzy. Zdecydowanie nie tak powinno działać uwierzytelnianie rysami twarzy. W ten sposób użytkownicy Pixel 4 są narażeni na odblokowanie ich urządzeń, bez ich wiedzy np. podczas gdy śpią.

Przy okazji wpadek z „biometryką”, warto wspomnieć o przypadłości czytnika linii papilarnych w Samsung Galaxy S10’ wg Johna Grubera, który cytuje za BBS przypadek odblokowywania tego smartfona niemal dowolnym palcem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. aghjjk

    Po wpadce faceID które potrafiło przejść dziecko, następni mają problem z biometrią. https://www.youtube.com/watch?v=dUMH6DVYskc tu superbezpieczny iphone w akcji.

    • Jaromir Kopp

      Tyle, że Apple o tym ostrzega. Tak samo z Pixel przecież jest, Google też o tym pisze. Sprawdź.