Kategorie Aktualności

Udostępnianie folderów w iCloud i inne rzeczy, na które musimy poczekać

Podczas WWDC w czerwcu szumnie zapowiedziano, że znaczne udoskonalenia w iCloud. Jednym z nich miało być udostępnianie folderów z iCloud Drive. Niestety co z tego wyszło, sami wiecie.

Wiosną czy jesienią?

O tym, jak wiele problemów sprawił iCloud programistom Apple, którzy chcieli wcielić w życie ambitne plany, wiedzą tylko oni sami oraz nieszczęśni betatesterzy, na których sprawdzano działanie tych funkcji.

Udostępnianie folderów w iCloud było tylko jedną z najbardziej widocznych zmian. Znacznie więcej miało zostać poprawione wewnątrz, a iCloud miał wyraźnie sprawniej synchronizować dane i pliki. Pierwsze bety iOS 13 i macOS 10.15 zawierały te funkcje. Niestety nie tylko ja stałem się ofiarą ich działania. Gdyby nie kopie na Time Machine, mógłbym pożegnać się z niektórymi danymi, za to inne miałem zwielokrotnione. W macOS za nową obsługę iCloud odpowiadały również inne procesy systemowe. Dlatego deweloperzy od razu zorientowali się, że zniknięcie funkcji udostępniania folderów wiązało się z powrotem do poprzedniej, może nie błyskawicznej, ale sprawdzonej obsługi iCloud.

Na szczęście Apple nie odpuszcza, choć wykazuje się sporym niezdecydowaniem. Strony przedstawiające zalety iOS i iPadOS 13 oraz macOS 10.15 Catalina nadal wymieniają udostępnianie folderów jako funkcję, która pojawi się w naszych systemach. Niestety jak już wspomniałem, informacje nie są spójne.

iCloud wersja optymistyczna: jesień

O udostępnieniu funkcji dzielenia folderów z iCloud już jesienią, Apple pisze na stornie o zaletach iOS 13. Niestety gwiazdka postawiona przy tej informacji pojawia się również przy innych, jak głośniki AirPlay 2 w scenach i automatyzacjach, czy udostępnianie dźwięku, które są już testowane w iOS 13.2. Niestety udostępniani folderów iCloud nadal w nim nie ma.

iCloud wersja realna: wiosna 2020

W opisie zalet macOS 10.15 Catalina również widnieje udostępnianie folderów w iCloud Drive i również z gwiazdką. Jednak na dole małym druczkiem przy tejże jest napisane „Już na wiosnę”.

Niestety z racji tego, że Apple w końcu powinno usprawnić całe iCloud i niedoszłe zmiany wprowadzi razem z udostępnianiem, wiosna wydaje się rozsądnym terminem. Po „pensjonacie”, jaki zrobiły w iCloud bety niektórym użytkownikom w tym mi, zapewniam, że nie ma się co śpieszyć.

Co Apple ogwiazdkował w macOS i iOS możecie sprawdzić sami.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.